Zdrowie

Sutkowski: szczepionka to lekarstwo prewencyjne; dla lekarza nie ma nic piękniejszego

Szczepionka to lekarstwo prewencyjne; dla lekarza nie ma nic piękniejszego – powiedział PAP dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, nie należy bowiem dążyć do tego, aby leczyć jak najwięcej osób, ale aby jak najwięcej Polaków nie chorowało.

Zdaniem eksperta, dostawy szczepionek do Polski idą planowo. “Oby tak zostało, bo wszystkie kraje są w tym zakresie uzależnione od producenta” – stwierdził.

Z dotarcia do Polski w poniedziałek kolejnych 300 tysięcy dawek preparatu w ocenie doktora Sutkowskiego należy się tylko cieszyć.

“Realne wydaje się zaszczepienie do końca stycznia 1-1,5 mln osób. Oczywiście każdy chciałby, aby to było więcej, ale to i tak będzie bardzo dużo, jak na start tego programu. Za chwilę – mam nadzieję – dołączą preparaty innych firm i szczepienia będą nabierały jeszcze większego rozmachu” – powiedział.

W jego ocenie, Polacy są takim narodem, który lubi się na kimś wzorować, brać przykład. Dlatego tak ważny, zdaniem eksperta, jest obecnie przykład dawany przez lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych.

“Znamy te panie z przychodni, znamy naszego lekarza rodzinnego. Gdy oni się zaszczepią, nam też przyjdzie to łatwiej” – ocenił.

Już, w jego ocenie, słychać głosy, że udaje się dziennie szczepić nieco więcej osób, niż przewidywano, a rzetelna wiedza o plusach szczepienia będzie się upowszechniała.

“Korzystajmy z rekomendowanych portali. Jest już strona https://naukaprzeciwpandemii.pl/. Będziemy na niej, jako eksperci, odpowiadać na wszystkie pytania, rozwiewać wątpliwości. Nie może być w tej sprawie żadnych murów, a muszą być zbudowane mosty porozumienia. Informowanie w sposób rzetelny jest świetnym fundamentem pod wzrost kultury zdrowotnej naszych rodaków” – powiedział.

Przypomniał, że przecież większość z nas nie kontestuje szczepień, gdy jedzie na wakacje do egzotycznych krajów. Nie kontestujemy też działania leków i suplementów diety, które kupujemy jako społeczeństwo niezwykle chętnie.

“Droga podania nie powinna nam zasłaniać prawdy o lekarstwie prewencyjnym, jakim jest szczepionka. Nie ma nic piękniejszego. Nie chodzi o to, żeby chorych leczyć, ale aby ich nie było. Szczepionki eliminują z naszego świata wiele groźnych chorób. Niestety, nie mamy ich na raka, na niewydolność serca i wiele innych schorzeń, ale w ich przypadku też mamy prewencję. Ona jest podstawą medycyny ogólnospołecznej” – powiedział dr Sutkowski.

Z każdym, w jego ocenie, należy rozmawiać, każdego przekonywać, ale pewien poziom debaty, szczególnie w sieci, zdaniem eksperta nie może być tolerowany. “Jak można przejść do porządku dziennego nad tym, gdy ktoś nazywa nas doktorami Mengele?” – zapytał retorycznie Sutkowski. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close