PolskaSystem ochrony zdrowia

Szpital Żywiec: jest apel o spotkanie z Minister Izabelą Leszczyną

  • 1 października 2024 roku spółka InterHealth Canada Limited, posiadająca Szpital Żywiec, ponownie zwróciła się do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z prośbą o spotkanie.
  • Cel: zdementowanie pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji ośrodka i wypracowanie rozwiązania umożliwiającego zachowanie ciągłości pracy szpitala.
  • „W trudnej sytuacji Szpital Żywiec znalazł się nie ze swojej winy, ale wspólne wypracowanie rozwiązania jest konieczne by zapobiec zamykaniu kolejnych oddziałów i poradni. Pacjenci w Powiecie Żywieckim nie mogą zostać bez pomocy” – zaznaczają władze spółki.

W ostatnich tygodniach media alarmują o trudnej sytuacji finansowej wielu szpitali w Polsce, spowodowanej nierozliczonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) świadczeniami wykonanymi w pierwszej połowie 2024 roku. W takiej sytuacji jest między innymi Szpital Żywiec, który 2 września br. złożył do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku dotyczące pracy trzech oddziałów i dwóch poradni. Powód: problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu (od marca br. ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy, pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka). Brak płynności finansowej szpitala wynika z istotnych opóźnień ze strony NFZ w płatnościach za tzw. świadczenia nielimitowane oraz w ogóle braku płatności za wykonane w bieżącym roku świadczenia limitowane (aktualna wartość niezapłaconych udzielonych świadczeń ponadlimitowych wynosi ponad 39 mln zł!) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych szpitala.

– Problemem jest nierozliczenie wykonanych przez Szpital Żywiec świadczeń udzielonych na rzecz pacjentów „pozaplanowych” (tzw. nadwykonania) oraz zbyt niskie plany rzeczowo-finansowe posiadane od lat przez szpital. Pomimo wielu starań partnera prywatnego, dyrekcji Szpitala Żywiec oraz przedstawicieli partnera publicznego – Powiatu Żywieckiego problem, z którym zmaga się Szpital Żywiec od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Znajduje to potwierdzenie w stanie faktycznym – potwierdza Wadim Kurpias, Dyrektor Zarządzający InterHealth Canada w Polsce, Prokurent ICZ Healthcare Sp. z o. o., która zarządza Szpitalem Żywiec i dodaje, że w związku z opisanym problemem w przestrzeni publicznej pojawia się jednak także wiele błędnych informacji.

– Chęć stworzenia w Szpitalu Żywiec specjalistycznej kliniki, „przeinwestowywanie” placówki czy też nierynkowe „przepłacanie” lekarzy to przykładowe zarzuty, z którymi zetknął się ośrodek. Prawda jest taka, że tego typu praktyki ani nie były podejmowane w przeszłości (pomijając inne względy, na takie działania nie byłoby Szpitala Żywiec po prostu stać), ani też nie są planowane w przyszłości. Jest to przykład dezinformacji, o której staramy się mieć szansę z Panią Minister Izabelą Leszczyną porozmawiać – wyjaśnia Wadim Kurpias.

Dyrektor Wadim Kurpias dodaje, że zamiarem partnera prywatnego jest w głównej mierze realizacja celów zawartej z Powiatem Żywieckim umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która przewiduje utrzymanie podstawowej funkcji oraz oddziałów szpitala powiatowego w Żywcu wraz z rozwojem zakresu świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów powiatu żywieckiego.

– Mając świadomość powagi sytuacji i ciążących zobowiązań na Szpitalu Żywiec, będącym jedynym szpitalem na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkałego przez blisko 150 tys. mieszkańców, partner prywatny od początku swojej działalności w Żywcu wypełnia zadania, do których się zobowiązał. Mianowicie, Szpital Żywiec stawia pacjenta w centrum uwagi, zapewnia w największym możliwym stopniu kompleksowość świadczonych przez siebie usług, stara się zwiększać dostęp do świadczeń medycznych, organizując pracę personelu medycznego do późnych godzin wieczornych oraz w weekendy, starając się tym samym w każdy dostępny sposób odrabiać dług zdrowotny powstały podczas pandemii COVID-19 oraz skracać kolejki do należnych pacjentom procedur medycznych – wyjaśnia Wadim Kurpias i dodaje:

– W kontekście specyfiki naszego ośrodka warto podkreślić, że to właśnie dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu i staraniom oraz wysiłkom obu partnerów w inwestycji udało się wybudować nowy szpital bez udziału środków publicznych, ratując w 2020 roku dalsze funkcjonowanie szpitala powiatowego w Żywcu, zapewnić jego stopniowe wychodzenie z długów oraz ponoszonych wcześniej strat, a także stworzyć podstawy oraz plan dalszego rozwoju szpitala dla dobra mieszkańców oraz turystów przebywających na terenie powiatu żywieckiego.

Władze Szpitala przypominają, że w okresie pandemii COVID-19 partner prywatny udowodnił już, że pacjent jest dla niego rzeczywiście w centrum uwagi: – Oddaliśmy do dyspozycji prawie 160 tzw. łóżek covidowych, co stanowiło 5. miejsce wśród wszystkich szpitali na Śląsku i co pomogło ocalić życie i zdrowie setek pacjentów z terenu powiatu. Warto pamiętać o tym fakcie, gdyż obrazuje on dobitnie prawdziwe intencje oraz działania InterHealth Canada Limited w Polsce, oparte na najlepszych profesjonalnych wzorcach świadczenia usług medycznych z pacjentem w centrum uwagi i najwyższą jakością wykonywanych procedur. Podczas spotkania z Panią Minister pragnęlibyśmy zaprezentować swoje działania i sytuację w oparciu o merytoryczne informacje i rzetelne dane liczbowe. W imieniu spółki InterHealth Canada Limited Dyrektor Kurpias wyraził wolę pełnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia w celu znalezienia wspólnego rozwiązania trudnej sytuacji Szpitala Żywiec, w której szpital znalazł się nie ze swojej winy, a która trwa jednocześnie od wielu lat. Wspólne wypracowanie rozwiązania jest konieczne by zapobiec zamykaniu kolejnych oddziałów i poradni. Pacjenci w powiecie żywieckim nie mogą zostać bez pomocy – podkreśla Wadim Kurpias.

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close