System ochrony zdrowiaZdrowie

Szumowski apeluje do placówek medycznych o powrót planowych zabiegów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o przywrócenie planowych zabiegów i badań w placówkach ochrony zdrowia. Chcielibyśmy, żeby wracała już rehabilitacja i wszystkie zabiegi – podkreślił Szumowski.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że choć w służbie zdrowia, poza nielicznymi zabiegami planowymi stricte zakazów nie było, to około 30 proc. działalności medycznej zostało spowolnione. “Chcielibyśmy, żeby już wracały te wszystkie możliwe zabiegi (…) – rehabilitacja, ale badania profilaktyczne, przyjęcia pacjentów w AOS-ie (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – PAP)” – dodał Szumowski.

Jak zaznaczył, “zbawienna” w czasie epidemii koronawirusa okazała się telemedycyna oraz e-recepty, bez których – w jego ocenie – bardzo trudna byłaby sytuacja polskich pacjentów. “Na szczęście ta informatyzacja ochrony zdrowia poszła do przodu i wykorzystujmy ją, ale idźmy do przodu i dajmy pacjentom też te zabiegi, badania, które są potrzebne, żeby ochronić ich zdrowie na przyszłość, nie tylko pacjentom z COVID-19, ale wszystkim pacjentom w Polsce” – zachęcał Szumowski.

Zaapelował o odpowiedzialne zachowanie, między innymi przestrzeganie nakazu dystansowania się oraz zasłaniania ust i nosa. Od tego – jak mówił – będzie zależało jak dalej będzie rozwijała się epidemia i co za tym idzie – czy możliwe będzie dalsze łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem. “To wszystko zależy od tego czy my się będziemy dystansowali, czy my nadal będziemy postępować w sposób odpowiedzialny, w taki sposób, że zminimalizujemy tę poziomą transmisję, bo ta transmisja może bardzo szybko skoczyć w górę jeśli jedna osoba będzie zarażała nie tylko jedną, jak jest przy wskaźniku 1, ale np. dwie, wtedy za chwilę będziemy mieli sytuację jak w Hiszpanii czy we Francję, a tego byśmy bardzo, bardzo nie chcieli” – przestrzegał Szumowski.

Minister zdrowia prosił też o odpowiedzialność w czasie długiego weekendu majowego.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na środowej konferencji prasowej, że 4 maja przywrócone mają zostać wstrzymane na mocy rządowego rozporządzenia zabiegi rehabilitacyjne. Wstrzymanie przyjęć pacjentów na planowe zabiegi operacyjne zalecił w marcu Narodowy Fundusz Zdrowia i decyzję taką podjęło wiele szpitali. Duża część przychodni także ograniczyła przyjęcia pacjentów, oferując im teleporady. (PAP)

autor: Marta Rawicz

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close