Tirzepatyd wykazuje znaczący efekt zapobiegania cukrzycy w trzyletnim badaniu klinicznym
Nowy lek o nazwie handlowej Zepbound, będący iniekcyjnym środkiem wspomagającym redukcję masy ciała, zmniejszył ryzyko rozwoju cukrzycy u pacjentów z otyłością i stanem przedcukrzycowym o ponad 90% w porównaniu z placebo w ciągu trzech lat leczenia. Wyniki badania, prowadzonego przez naukowców z Weill Cornell Medicine, NewYork-Presbyterian, Yale School of Medicine i innych instytucji, zostały opublikowane 13 listopada w czasopiśmie New England Journal of Medicine.
Badanie to jest kontynuacją wcześniejszego, sponsorowanego przez firmę Eli Lilly, 72-tygodniowego badania SURMOUNT-1, które posłużyło do uzyskania zgody FDA na stosowanie tirzepatydu w leczeniu cukrzycy, a później także otyłości. Wyniki nowego badania wskazują, że po 176 tygodniach terapii jedynie 1,3% pacjentów z otyłością i stanem przedcukrzycowym, którzy otrzymywali tirzepatyd w jednej z trzech dawek, rozwinęło cukrzycę typu 2, w porównaniu z 13,3% pacjentów przyjmujących placebo.
„Te wyniki pokazują, że cukrzycy typu 2 można zapobiec, nawet u osób znajdujących się na progu choroby, poprzez zastosowanie leku wspomagającego redukcję masy ciała” – powiedział współautor badania, dr Louis Aronne, Sanford I. Weill Professor of Metabolic Research i dyrektor Comprehensive Weight Control Center, działającego w ramach Division of Endocrinology, Diabetes, and Metabolism w Weill Cornell Medicine.
Tirzepatyd – innowacja w leczeniu otyłości i prewencji cukrzycy
Tirzepatyd należy do nowej klasy leków, które imitują działanie hormonów stymulowanych przez składniki odżywcze, pomagając pacjentom znacznie zredukować masę ciała oraz poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. Działanie tych leków opiera się na aktywacji receptorów w różnych częściach organizmu, w tym receptorów dla glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) oraz glukozozależnego polipeptydu insulinotropowego (GIP) w mózgu, trzustce i innych tkankach. Tirzepatyd aktywuje zarówno receptory GLP-1, jak i GIP, co prowadzi do większej redukcji masy ciała i mniejszej liczby działań niepożądanych w porównaniu z lekami starszej generacji aktywującymi jedynie GLP-1. Lek działa poprzez zwiększenie uczucia sytości, co zmniejsza apetyt, oraz pobudzanie wydzielania insuliny, co obniża poziom glukozy we krwi.
Wyniki badania SURMOUNT-1 i jego kontynuacji
Wyniki badania SURMOUNT-1 wykazały, że pacjenci z otyłością, którzy przyjmowali tirzepatyd przez 72 tygodnie, stracili średnio od 15% do 22,5% masy ciała, w zależności od dawki. Ponadto zaobserwowano znaczną redukcję poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), standardowego wskaźnika kontroli poziomu cukru we krwi. Nowe badanie skoncentrowało się na grupie 1032 pacjentów z otyłością i stanem przedcukrzycowym, charakteryzującym się podwyższonym, lecz niecukrzycowym poziomem HbA1c.
Po 176 tygodniach jedynie 10 pacjentów przyjmujących tirzepatyd rozwinęło cukrzycę, co oznacza około 93% redukcję ryzyka w porównaniu z grupą placebo. Ponad 90% pacjentów leczonych tirzepatydem osiągnęło normalne poziomy HbA1c, w porównaniu z 59% pacjentów otrzymujących placebo.
Bezpieczeństwo i potencjał długoterminowego stosowania
Badanie nie wykazało nowych problemów związanych z bezpieczeństwem leku. Najczęstsze działania niepożądane, takie jak nudności i wymioty, zmniejszały się w miarę trwania badania, co sugeruje dobrą tolerancję długoterminowego stosowania tirzepatydu. Analiza przeprowadzona 17 tygodni po zakończeniu leczenia wykazała umiarkowany wzrost masy ciała i poziomu HbA1c u części pacjentów, co wskazuje na konieczność przewlekłego stosowania leku.
Perspektywy dla tirzepatydu
Dr Aronne podkreśla, że tirzepatyd może w przyszłości stać się pierwszym zatwierdzonym lekiem do leczenia stanu przedcukrzycowego. „Proszę sobie wyobrazić wpływ, jaki tego typu leki odchudzające mogą mieć na zapobieganie nie tylko cukrzycy, ale także wielu innym powikłaniom związanym z cukrzycą, takim jak choroby serca, wątroby, nerek, bezdech senny, artretyzm i inne” – mówi badacz. Leczenie otyłości może w przyszłości stać się priorytetem, bardziej powszechnym niż leczenie nadciśnienia czy podwyższonego poziomu cholesterolu.
Badanie podkreśla również znaczenie dalszych badań nad długoterminowym wpływem leków z tej klasy oraz konieczność opracowania strategii długoterminowej terapii otyłości i stanu przedcukrzycowego.
Źródło: New England Journal of Medicine (Tirzepatide for Obesity Treatment and Diabetes Prevention)