Choroby układu oddechowegoTransplantologiaZdrowie

Udany przeszczep płuc u kobiety, która w ciąży zachorowała na COVID-19

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu z powodzeniem przeszczepili płuca 38-letniej kobiecie, która będąc w ciąży ciężko zachorowała na COVID-19. Koronawirus całkowicie zniszczył jej własne płuca.

Pani Izabela przebywała na oddziale patologii ciąży Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Na początku marca zaczęła się uskarżać na duszność i zasłabła. Test na COVID-19 potwierdził, że jest chora, więc przeniesiono ją na oddział covidowy tego szpitala. Mimo intensywnego leczenia stan ciężarnej stale się pogarszał, co skłoniło ginekologów do rozwiązania ciąży przed terminem za pomocą cesarskiego cięcia. Dziecko opuściło już rudzki szpital i jest pod opieką rodziny.

Tymczasem matkę w poważnym stanie przewieziono z Rudy Śląskiej na oddział intensywnej terapii Śląskiego Centrum Chorób Serca, gdzie anestezjolodzy pod kierownictwem prof. Piotra Knapika i dr Ewy Trejnowskiej walczyli o jej życie. Mimo ich wysiłków stan chorej się pogarszał, a płuca pracowały coraz mniej wydajnie.

“14 marca ze względu na pogarszającą się wymianę gazową pacjentkę podłączono do ECMO, które pomaga natleniać krew i niejednokrotnie pozwala własnym płucom chorego się zregenerować. Niestety, w tym przypadku tak się nie stało. Stan chorej nadal się pogarszał, jej płuca zostały całkowicie zniszczone przez wirus, nie spełniały w ogóle swojej funkcji, czyli wymiany gazowej. Została więc zakwalifikowana do przeszczepienia” – relacjonował w rozmowie z PAP kierujący programem transplantacji płuc w ŚCCS dr hab. Marek Ochman.

9 kwietnia zespół kardiochirurgów – transplantologów w składzie: dr Maciej Urlik, dr Tomasz Stącel i Remigiusz Antończyk przeprowadził z powodzeniem u młodej matki transplantację obu płuc. “Walczymy zawsze o każdego pacjenta, ale w tym przypadku dodatkową motywacją był dla naszego zespołu fakt, że pacjentka to matka nowo narodzonego dziecka, ma też kilkuletnie starsze dziecko. Cieszymy się, że zabieg się udał, bo stan pacjentki był naprawdę bardzo poważny” – podkreślił dr Maciej Urlik.

To już czwarty pacjent po COVID-19, a pierwsza kobieta, której lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu uratowali życie transplantacją płuc, kiedy ich własne zniszczył koronawirus. ŚCCS to jeden z czołowych w Polsce ośrodków leczenia chorób serca i płuc. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close