Autyzm / Zespół Aspergera

Uniwersytet Łódzki wspiera studentów z zespołem Aspergera

Na Uniwersytecie Łódzkim zarejestrowanych jest 18 studentów i doktorantów z zespołem Aspergera – poinformowała uczelnia. Osoby ze specyficznymi potrzebami, także niepopartymi orzeczeniem o niepełnosprawności, mogą liczyć na pomoc Akademickiego Centrum Wsparcia UŁ.

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba studiujących na łódzkiej uczelni osób z zespołem Aspergera wzrosła niemal dwukrotnie i wynosi obecnie 18 – przekazał rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz. W rzeczywistości osób ze specyficznymi potrzebami jest więcej, bo do Akademickiego Centrum Wsparcia UŁ zgłaszają się także studenci niemający orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a mimo to potrzebujący pomocy w procesie studiowania. Uczelnia pomaga im na wiele sposobów, również poprzez znajdowanie dla nich wśród rówieśników asystentów dydaktycznych.

“Prowadzimy m.in. treningi umiejętności studiowania dla studentów I roku, obejmujące m.in. savoir vivre na uczelni, organizację studiowania, skuteczną komunikację, budowanie relacji w nowym środowisku. Proponujemy także pracę z trudnymi emocjami, które – choć stanowią część naszego życia – potrafią nieźle namieszać” – wyjaśnia konsultantka edukacyjna Agnieszka Piestrzeniewicz z Akademickiego Centrum Wsparcia (ACW) UŁ.

Centrum oferuje indywidualne konsultacje edukacyjne, umożliwiające rozpoznawanie specyficznych potrzeb studenta i opracowanie strategii adekwatnego wsparcia edukacyjnego, a także pośredniczenie w kontaktach z wykładowcami, planowanie działań ze studentem. Organizuje szkolenia zarówno dla pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów UŁ z zakresu funkcjonowania poznawczego i społecznego studenta w spektrum oraz możliwości wsparcia edukacyjnego, jak i dla pracowników administracyjnych UŁ z zakresu komunikacji i tworzenia relacji ze studentem z zespołem Aspergera.

Do ekspertów z ACW można też zwrócić się po pomoc przy dostosowaniu procesu dydaktycznego do potrzeb wynikających z neuronietypowości studenta. Koordynacją działań wspierających studentów w spektrum autyzmu zajmuje się zespół złożony ze specjalistów; jest w nim kierownik ACW UŁ, pełnomocnik rektora UŁ ds. osób z niepełnosprawnością dr Anna Gutowska-Ciołek, konsultant edukacyjny z wieloletnim doświadczeniem w pracy z rodzicami i opiekunami dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum oraz psycholog.

“Obecnie jesteśmy w trakcie rekrutacji asystentów dydaktycznych studentów w spektrum. Szukamy asystenta czy też asystentki dla konkretnego studenta z zespołem Aspergera. Zgłosiło się kilkanaście osób. Na razie prowadzimy indywidualne spotkania informacyjno-kwalifikacyjne, ale już w październiku zaplanowane są szkolenia dla przyszłych asystentów z zakresu świadomości niepełnosprawności, funkcjonowania dorosłych osób w spektrum, komunikacji i budowania relacji ze studentem w spektrum” – podkreśliła dr Anna Gutowska-Ciołek.

Specjaliści spodziewają się, że liczba studentów ze specyficznymi potrzebami w najbliższych latach będzie rosnąć, dlatego Uniwersytet Łódzki będzie starał się rozszerzać zakres działań wspierających studentów w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close