Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

USA: wariant Omikron wykryto w co najmniej 15 stanach

Wariant koronawirusa Omikron wykryto w co najmniej 15 stanach USA, jednak to odmiana Delta nadal odpowiada za 99,9 proc. zachorowań na Covid-19 w kraju – poinformowała w niedzielę Rochelle Walensky, szefowa amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

“Wykryliśmy kilkadziesiąt przypadków, które uważnie śledzimy. Każdego dnia słyszymy o nowych podejrzeniach zakażeń (Omikronem), więc ta liczba prawdopodobnie wzrośnie” – powiedziała w rozmowie z ABC News Walensky.

Wariant Omikron zidentyfikowano dotychczas w Kalifornii, Kolorado, Connecticut, Maryland, Massachusetts, Minnesocie, Missouri, Nebrasce, New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii, Utah, Waszyngtonie, Wisconsin i na Hawajach. Prawdopodobieństwo wykrycia wariantu zgłosiły również władze Luizjany, a zidentyfikowana w New Jersey osoba przebywała niedawno w Georgii.

Dyrektor Walensky przypomniała również, że za 99,9 proc. zachorowań w USA nadal odpowiada wariant Delta.

Komentując restrykcje wprowadzone wskutek wykrycia nowego wariantu SARS-CoV-2 główny doradca prezydenta USA ds. medycznych dr Anthony Fauci wyraził w niedzielę nadzieję, że zakaz przekraczania granicy kraju przez przyjezdnych z ośmiu afrykańskich krajów zostanie zniesiony w “odpowiednim czasie”.

Fauci przyznał, że rząd USA jest świadom konsekwencji wstrzymania lotów i nieustannie przygląda się nowej sytuacji związanej z Omikronem.

Od 29 listopada osoby, które nie są obywatelami USA i do 14 dni przed podróżą przebywały w RPA, Botswanie, Zimbabwe, Namibii, Lesoto, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku i Malawi, nie mogą przekroczyć granicy amerykańskiej. (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close