PolskaSystem ochrony zdrowia

UWM inwestuje w przyszłość medycyny i regionu. Do Olsztyna trafi nowoczesny sprzęt do leczenia nowotworów

Szpital uniwersytecki w Olsztynie dołączy do grona nielicznych ośrodków wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. W środę (19 stycznia) rektor UWM podpisał umowę na zakup akceleratora liniowego. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który, zapewniając niezwykłą precyzję, zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Cienki strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę. Dawka wspomnianego promieniowania jest kontrolowana, a urządzenie przerywa pracę, jeśli pacjent zmieni swoją pozycję. To gwarancja bezpieczeństwa.

Sprzęt, który za półtora roku ma stać się najważniejszą częścią powstającego w szpitalu Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, to zapowiedź olbrzymiego postępu w walce z nowotworami. Bezinwazyjnie pozwala on usunąć ognisko raka czy przerzut.

Urządzenie ma swoje zastosowanie także w leczeniu padaczki lekoopornej czy choroby Parkinsona. O jego wyjątkowych zasługach dla pacjentów dotkniętych ostatnią z wymienionych chorób, prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum, słyszał m.in. od swoich kolegów z Japonii, kraju, który jako jeden z nielicznych może pochwalić się korzystaniem z tego systemu. Japońscy lekarze pod swoją opieką mieli skrzypka, a więc osobę, dla której parkinsonizm mógł oznaczać przekreślenie kariery. – W pewnym momencie jego leczenia zastosowano właśnie omawianą metodę – mówił podczas podpisywania umowy na dostarczenie akceleratora prof. Nawrocki. – Dzięki leczeniu mężczyzna ponownie zaczął grać na skrzypcach.

Tym, co na pewno będzie miało duże znaczenie dla pacjentów leczonych przy użyciu nowego sprzętu, jest m.in. także fakt, że zabieg nie będzie musiał wiązać się z pobytem w szpitalu.

Zakup akceleratora wpłynie nie tylko na jakość leczenia w regionie i w Polsce, ale także na rozwój badań naukowych oraz kompetencji studentów kierunku lekarskiego. Słowem: zyskują wszyscy.

– Kontynuujemy inwestycję w naszą olsztyńską medycynę. I na tym nie poprzestaniemy – podkreślał podczas podpisywania umowy rektor UWM Jerzy Przyborowski. Przypomniał też, że koszt inwestycji to prawie 20 milionów złotych brutto, a środki na jego pokrycie pochodzą z obligacji, które Uniwersytet otrzymał od resortu nauki półtora roku temu.

Konsekwentne dążenia uczelni do rozwoju medycyny dostrzegają ci, którzy w czasie swojej codziennej pracy mają możliwość z rozmaitych inwestycji korzystać.

– Medycyna jest w optyce uniwersytetu, szpital jest jego częścią. Jestem szczęśliwy, że będziemy mogli być w pierwszej lidze szpitali klinicznych w kraju – podkreślał Maciej Kamiński, p.o. dyrektora szpitala uniwersyteckiego. Prof. Leszek Gromadziński, dziekan Wydziału Lekarskiego zaznaczył z kolei, że decyzja o zakupie sprzętu do radiochirurgii to kamień milowy w rozwoju olsztyńskiej medycyny.

Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi ma się mieścić w osobnym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Stanie on między Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa a budynkiem, w którym dziś funkcjonuje oddział neurorehabilitacji. Bardzo ważną kwestią, wpisującą się doskonale w ideę Zielonego Uniwersytetu, realizowanej od lat na UWM, jest to, że zakupione właśnie urządzenie nie produkuje odpadów radioaktywnych.

UWM

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close