Szczepienia

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 505 tys. osób

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19, 88 mln osób. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 505 tys. osób.

W Polsce wykonano dotąd 38 mln 802 tys. 190 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 19 886 266 osób.

Łącznie do Polski trafiło 67 462 960 dawek, z czego do punktów 40 677 010 z nich. Zutylizowanych zostało 503 673 dawki.

Były 15 923 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w środę podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 505 tys. osób.

Wyjaśnił, że trzecia dawka uzupełniająca przeznaczona jest dla osób z zaburzeniami odporności, które szczepiły preparatami mRNA, czyli firm Moderna lub Pfizer. Zalecana jest ona po 28 dniach po dawce kończącej cykl szczepień. Trzecia dawka preparatu dla osób powyżej 18 lat w tym wypadku to preparaty Moderny lub Pfizera, a poniżej 18 lat Pfizera.

Dawka przypominająca przeznaczona jest dla osób powyżej 50. roku życia i personelu medycznego mającego stały kontakt z pacjentem. Mogły one być szczepione dowolnym preparatem, czyli również dopuszczonymi w Polsce szczepionkami wektorowymi – AstryZeneki i Johnson & Johnson. Między dawką podstawową a przypominającą musi upłynąć co najmniej 180 dni. Osoby szczepione są preparatem firmy Pfizer.

Dworczyk przypomniał, że od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18 lat będą mogły zaszczepić się dawką przypominająca, pod warunkiem, że od przyjęcia podstawowej dawki upłynęło pół roku. Zaznaczył także, że obserwujemy większe zainteresowanie szczepieniami.

“To, co widać w ciągu ostatniego tygodnia, naszym zdaniem jest spowodowane też narastającą IV falą, wzrostem liczby zachorowań – to chyba jedyny pozytywny aspekt, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, w której jesteśmy – że ta sytuacja zmobilizowała trochę osób do szczepienia” – powiedział szef KPRM.

Dodał, że w ostatnich tygodniach, w ujęciu tydzień do tygodnia, widoczny był spadek liczby szczepień, a ostatnio, “tydzień do tygodnia, nastąpił wzrost liczby osób, które się szczepią o 13 proc.”

“To, co jest szczególnie ważne, wśród osób, które szczepią się, nastąpił wzrost o 19 proc. tych, które szczepią się pierwszą dawką. To osoby, na których nam najbardziej zależy, bo wchodzą w cały proces szczepień” – zaznaczył.

Dworczyk, odnosząc się do rozwiązania, które by pozwoliło pracodawcom weryfikować, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, podkreślił, że cały czas trwają analizy. Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia. “Projekt przygotowany, ale nie przeprocedowany” – podsumował.

Wiceminister zdrowa Anna Goławska w czasie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powiedziała, że realnie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia.

Wyjaśniła, że “jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone”. “EMA (Europejska Agencja Leków – PAP) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia” – powiedziała wiceminister.

Goławska dodała, że firma Pfizer zadeklarowała dostawę pierwszej partii szczepionek w grudniu.

“Dzisiaj dostaliśmy od firmy Pfizer wstępną deklarację, że już w grudniu pierwsza partia szczepionek powinna pojawić się w Polsce. Tak, że druga połowa grudnia to jest ten realny termin, kiedy zaczniemy szczepić młodsze dzieci” – dodała. Dworczyk zaznaczył jednak, że taka decyzja jeszcze nie zapadła. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close