Aktualności

W poniedziałek rusza sesja plenarna PE

Brexit, unijny budżet na 2020 r., wsparcie dla turystów poszkodowanych po upadku biur podróży Thomasa Cooka czy przepisy zwalczające raje podatkowe – to niektóre tematy, z którymi zmierzą się posłowie podczas sesji Parlamentu Europejskiego zaplanowanej na 21-24 października.

Parlament Europejski oceni w poniedziałek wynik sobotniego głosowania w brytyjskim parlamencie w sprawie brexitu i obecną sytuację – poinformował rzecznik prasowy europarlamentu Jaume Duch. Spotkanie grupy sterującej PE w sprawie brexitu zaplanowane jest na godz. 15. Przewodniczący PE i przywódcy grupy (Konferencja Przewodniczących) spotkają się o godzinie 18, a następnie o godzinie 19.30 odbędzie się posiedzenie komisji ds. konstytucyjnych.

W sobotę Izba Gmin odłożyła poparcie dla porozumienia ws. wyjścia do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. W związku z tym brytyjski premier Boris Johnson, zgodnie z przyjętą przez parlament na początku września tzw. ustawą Benna, zobowiązany był wysłać w sobotę przed 23:00 czasu brytyjskiego (przed północą w Polsce) wniosek o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. Taki pismo do Unii Europejskiej wysłał – ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył za to drugi list – podpisany – w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem.

W pierwszym dniu obrad Parlament zajmie się także kwestią upadłości biur podróży Thomasa Cooka – Posłowie zwrócą się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie kroków, jakie Komisja podejmuje, aby zapobiegać negatywnemu wpływowi upadłości firmy Thomas Cook na gospodarki europejskie, dla których sektor turystyczny ma szczególne znaczenie. Europosłowie będą domagać się unijnego planu i funduszy na rzecz przeciwdziałania gospodarczym skutkom dla turystyki, transportu lotniczego i drogowego.

W poniedziałek dyskutowany będzie też niedawny atak terrorystyczny przed synagogą w Niemczech. Posłowie będą dyskutować o zagrożeniu aktami przemocy, jakie niesie ze sobą prawicowy ekstremizm w Europie.

We wtorek rano posłowie podsumują wynik pięcioletniej pracy Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera. Będą też debatować o rezultatach spotkania europejskich głów państw i rządów. Chodzi m.in. o negocjacje w sprawie długoterminowego budżetu UE, priorytety strategiczne na następne pięć lat (włącznie z prezentacją kandydatki na Przewodniczącą Komisji Ursuli von der Leyen) oraz kwestie związane ze zmianą klimatu (po decyzjach na szczycie ONZ poświęconemu działaniom w dziedzinie klimatu i przed grudniową konferencją klimatyczną w Santiago de Chile). W debacie wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na wtorek zaplanowana jest także debata na temat nieprzyjętych wciąż przepisów zobowiązujących korporacje do ujawnienia podatków płaconych w każdym kraju. Chodzi o propozycję z 2017 roku, w sprawie której ministrom finansów z państw członkowskich UE nie udało się jednak dojść do porozumienia. Posłowie wezwą ich do jak najszybszego przyjęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie.

W środę Parlament przyjmie stanowisko w sprawie przyszłorocznego budżetu Unii Europejskiej. W projekcie rezolucji posłowie podkreślają, że budżet UE na rok 2020, powinien przecierać szlak długoterminowemu budżetowi UE 2021-2027 oraz przygotować solidną pozycję startową dla nowej generacji programów oraz polityk UE.

Posłowie mają zwiększyć budżet w stosunku do projektu budżetu przygotowanego przez Komisję Europejską, dodając w sumie ponad 2 miliardy euro, przeznaczone na ochronę klimatu, inicjatywę na rzecz zatrudnienia młodzieży (YEI) i programów Erasmus+ oraz zapewnienie dalszego wsparcia, zgodnie z priorytetami Parlamentu, dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), cyfryzacji oraz polityk migracyjnej i zewnętrznej, w tym pomocy rozwojowej i humanitarnej.

Głosowanie na posiedzeniu plenarnym ma rozpocząć trzy tygodnie rozmów w ramach „procedury koncyliacji” z Radą w celu osiągnięcia porozumienia między obiema instytucjami na tyle wcześnie, aby budżet na przyszły rok mógł zostać poddany pod głosowanie w Parlamencie i podpisany przez Przewodniczącego Parlamentu podczas sesji plenarnej pod koniec listopada.

W czwartek odbędzie się m.in. głosowanie nad rezolucją w sprawie tureckiej operacji militarnej na terenie północno-wschodniej Syrii.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close