Koronawirus na Świecie

W środę debata w PE nt. zawieszenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19

W środę, 19 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat propozycji odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19.

Kilka grup politycznych w europarlamencie wezwało Komisję Europejską do wystąpienia w sprawie zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19. Jako powód wskazano konieczność wsparcia globalnych wysiłków w zakresie szczepień. Tydzień wcześniej prezydent USA wyraził poparcie dla odstąpienia od zasad WTO w tym zakresie.

Takie rozwiązanie proponowały od wielu miesięcy Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów przeciwko Covid-19 w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Przeciwniczką pomysłu jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa rządu RFN uważa, że zawieszenie patentów na szczepionki to zły pomysł, gdyż mogą to wykorzystać Chiny, przejmując wiedzę i technologię produkcji nowoczesnych preparatów przeciw Covid-19. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała niedawno, że chociaż UE jest „otwarta na dyskusje” na temat tymczasowego wyłączenia praw własności intelektualnej, wąskie gardła produkcyjne, inwestycje w globalną produkcję i wkład w program COVAX nadal pozostają kluczowymi priorytetami w zwiększaniu globalnego dostępu do szczepionek.

Uchwała PE w sprawie zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19 zostanie poddana pod głosowanie podczas sesji 7 – 10 czerwca. Wszelkie decyzje dotyczące zrzeczenia się praw własności intelektualnej będą podejmowane przez Radę TRIPs Światowej Organizacji Handlu (WTO). mp/

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close