AktualnościPolska

Warsztaty dla rodziców wcześniaków w Szpitalu na Karowej: wsparcie od pierwszych chwil życia dziecka

Narodziny wcześniaka to niezwykle trudne i emocjonujące przeżycie dla rodziców. Maluchy, które przychodzą na świat przed 37. tygodniem ciąży, często wymagają specjalistycznej opieki medycznej, a ich rodzice muszą stawić czoła ogromnym wyzwaniom emocjonalnym oraz organizacyjnym. Szpital na Karowej, będący jednym z czołowych ośrodków neonatologicznych w Polsce, organizuje regularnie warsztaty dla rodziców wcześniaków. Ich celem jest nie tylko edukacja w zakresie opieki medycznej, ale także wsparcie emocjonalne dla opiekunów.

Niepewność i emocje towarzyszące wcześniactwu

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie często muszą mierzyć się z uczuciem niepewności oraz strachu o zdrowie i przyszłość swojego dziecka. Te silne emocje mogą negatywnie wpływać na ich samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Jak zauważa dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa:

„To dla rodziców naprawdę ekstremalne doświadczenie, z którym często nie mogą sobie poradzić. Nie mają pewności, czy ich dziecko przeżyje i będzie w pełni zdrowe. Czasem boją się nawet odebrać telefon ze szpitala ze strachu przed złymi wiadomościami. Dlatego zawsze w takich sytuacjach proponujemy im wsparcie naszego psychologa oraz udział w Szkole dla Rodziców Wcześniaków – gdzie z dala od inkubatorów mogą otworzyć się w kameralnym gronie i porozmawiać o tym, co ich boli, złości czy denerwuje. Uczymy rodziców, w jaki sposób mogą tu i teraz pomagać swojemu dziecku, a także przygotowujemy ich do momentu wspólnego wyjścia do domu.”

Wsparcie ze strony zespołu medycznego

Personel medyczny, w tym pielęgniarki i położne, odgrywa kluczową rolę w opiece nad wcześniakami oraz ich rodzinami. Zapewnienie komfortu i zrozumienie potrzeb rodziców są nieodłącznym elementem opieki na oddziale neonatologicznym. Dorota Zadrożna, pielęgniarka z oddziału OIOM, podkreśla znaczenie empatii w pracy z rodzicami:

„Jako pielęgniarki i położne bardzo często spotykamy się z rodzicami wcześniaków. Staramy się zapewnić im maksymalny komfort oraz razem z lekarzami objaśniać – do czego jest ta rurka, a do czego tamta – i co dzieje się w danym momencie z ich dzieckiem. To pozwala rodzicom nieco oswoić się z daną sytuacją i postrzegać szpitalny oddział jako nieco mniej przytłaczający niż na początku. W rozmowie z rodzicami wcześniaków najważniejsze są empatia i zrozumienie.”

Przygotowanie do powrotu do domu

Oczekiwany moment opuszczenia szpitala z dzieckiem, choć jest upragnioną chwilą, często budzi w rodzicach nowe obawy. Bez wsparcia specjalistów i zaawansowanego sprzętu medycznego mogą czuć się niepewnie co do dalszej opieki nad maluszkiem. Dlatego Szpital na Karowej organizuje specjalne warsztaty, które pomagają przygotować się na ten ważny krok. Dr Puskarz-Gąsowska wyjaśnia:

„Po wyjściu ze szpitala rodzice muszą włożyć dużo pracy w rehabilitację czy wspieranie rozwoju dziecka. Niejednokrotnie borykają się również z problemami natury fizycznej czy psychicznej u wcześniaka. Dlatego tuż przed tą chwilą organizujemy dla nich warsztaty, na których pokazujemy, czego mogą się spodziewać, mówimy, ile wizyt ich czeka, czego potrzebują. Razem z fizjoterapeutami pokazujemy, jak rehabilitować niemowlę w domu oraz w jaki sposób odpowiednio je pielęgnować. Uczymy opiekunów rozpoznawać różne problemy zdrowotne oraz udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli jest taka możliwość, w ostatnim tygodniu dajemy również jednemu z rodziców możliwość przebywania z dzieckiem na szpitalnej sali, gdzie już bez specjalistycznych urządzeń uczy się zajmować swoim dzieckiem. To pozwala zmniejszyć lęk takiej osoby i przyzwyczaić ją do nowej sytuacji.”

Grupa wsparcia dla rodziców wcześniaków

W trakcie pobytu w szpitalu rodzice często tworzą więzi z innymi opiekunami wcześniaków, co może stanowić początek długotrwałej sieci wsparcia. Marta Pietrusińska, mama skrajnych wcześniaków bliźniaków, postanowiła założyć grupę wsparcia, która spotyka się regularnie w szpitalu:

„Personel Szpitala Karowa bardzo wspierał nas w trakcie pobytu w szpitalu oraz przygotowywał nas do upragnionego momentu wyjścia do domu. Na oddziale poznaliśmy też rodziców innych wcześniaków, którzy również byli bardzo pomocni. Jako mama wcześniaków mająca jednocześnie kompetencje zawodowe do prowadzenia grup wsparcia, pomyślałam, że warto byłoby założyć grupę, w ramach której powstałaby bezpieczna przestrzeń, gdzie mamy wcześniaków mogłyby dzielić się swoimi trudnymi doświadczeniami, słuchać historii innych mam, przyglądać się temu co trudne, ale i piękne w byciu rodzicem wcześniaka, a także wspierać się nawzajem.”

Symbolika Światowego Dnia Wcześniaka

Każdego roku Szpital na Karowej włącza się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka. Symbolicznym gestem jest podświetlenie budynków na fioletowo oraz ozdabianie ich małą parą fioletowych skarpetek, otoczoną dziesięcioma pełnowymiarowymi skarpetkami dla noworodków. To przypomnienie, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie, a fioletowa wstążka noszona przez wielu stanowi wyraz wsparcia dla rodzin wcześniaków.

Dzięki inicjatywom takim jak warsztaty dla rodziców oraz grupy wsparcia, Szpital na Karowej stara się pomagać rodzicom wcześniaków na każdym etapie ich trudnej drogi. To kompleksowe wsparcie pozwala rodzinom lepiej przygotować się do opieki nad dzieckiem i odnaleźć nadzieję w trudnych chwilach.

Na podstawie informacji prasowej, fot. Adobe

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button