Zdrowie

Wszyscy potrzebujemy trzydniowego weekendu

Podczas gdy w krajach na całym świecie testuje się czterodniowy tydzień pracy, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii mówią, że są “za”, jeśli chodzi o długi weekend, zwłaszcza że nowe badania empiryczne pokazują, że dodatkowy czas wolny jest dobry dla naszego zdrowia.

Oceniając zmiany w codziennym ruchu przed, w trakcie i po wakacjach, naukowcy odkryli, że ludzie wykazywali bardziej aktywne, zdrowe zachowania, kiedy byli na wakacjach, nawet jeśli mieli tylko trzy dni urlopu.

W ciągu 13-miesięcznego okresu badania, ludzie zazwyczaj brali średnio dwa do trzech urlopów, z których każdy trwał około 12 dni. Najczęstszym rodzajem wypoczynku był “wypoczynek na świeżym powietrzu” (35 procent), następnie “imprezy rodzinne/społeczne” (31 procent), “odpoczynek i relaks” (17 procent) oraz “zajęcia niezwiązane z wypoczynkiem”, takie jak opieka nad innymi lub remont domu (17 procent).

W szczególności wykazano, że na wakacjach ludzie:

  • angażowali się o 13 procent więcej w umiarkowaną i intensywną aktywności fizyczną każdego dnia (lub pięć minut dziennie więcej)
  • byli o pięć procent mniej siedzący każdego dnia (lub 29 minut dziennie mniej)
  • spali o cztery procent dłużej każdego dnia (lub 21 minut dziennie dłużej).

Badacz UniSA dr Ty Ferguson mówi, że badania wskazują, że ludzie wykazują zdrowsze zachowania, gdy są na wakacjach.

“Kiedy ludzie wyjeżdżają na wakacje, zmieniają swoje codzienne obowiązki, ponieważ nie są zamknięci w swoim normalnym harmonogramie dnia” – mówi dr Ferguson.

“W tym badaniu stwierdziliśmy, że wzorce ruchowe zmieniły się na lepsze podczas wakacji, ze zwiększoną aktywnością fizyczną i zmniejszonym zachowaniem sedenteryjnym (wszelkie zajęcia związane z unieruchomieniem w pozycji siedzącej)”.

“Odkryliśmy również, że ludzie zyskali dodatkowe 21 minut snu każdego dnia, w którym byli na wakacjach, co może mieć szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład, uzyskanie wystarczającej ilości snu może pomóc poprawić nasz nastrój, funkcje poznawcze i produktywność. Może również pomóc obniżyć nasze ryzyko rozwoju szeregu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i depresja”.

“Co ciekawe, wielkość tych zmian rosła zgodnie z długością urlopu – a więc im dłuższy urlop, tym lepsze korzyści zdrowotne”.

W badaniu wykorzystano dane z badania Annual rhythms in adults’ lifestyle and health (ARIA), w którym 308 dorosłych (średni wiek 40,4 lat) nosiło trackery fitness 24 godziny na dobę przez 13 miesięcy. Dane dotyczące zachowania ruchowego z podziałem na minuty.

Starszy badacz UniSA’s prof Carol Maher mówi, że wyniki badań wzmacniają poparcie dla rosnącego ruchu na rzecz czterodniowego tygodnia pracy.

“Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nie jest zaskoczeniem, że pracownicy zgłaszali mniejszy stres, wypalenie, zmęczenie, a także lepsze zdrowie psychiczne i poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym” – mówi prof. Maher.

“To badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie mają zdrowsze wzorce stylu życia, gdy mają krótką przerwę, taką jak trzydniowy weekend. Oczekuje się, że ten wzrost aktywności fizycznej i snu będzie miał pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy czterodniowym tygodniu pracy”.

“Co ważne, nasze badanie wykazało również, że nawet po krótkim urlopie zwiększony sen ludzi pozostał podwyższony przez dwa tygodnie, pokazując, że korzyści zdrowotne wynikające z trzydniowej przerwy mogą mieć trwałe skutki poza samym urlopem”.

“Ponieważ świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wykorzystać długi weekend jako sposób na zwiększenie naszego zdrowia fizycznego i psychicznego”.

Na podstawie: International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity

DOI 10.1186/s12966-023-01416-2 

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close