Koronawirus na Świecie

Węgry: na Covid-19 chorują całe rodziny, w szpitalach zajęte niemal wszystkie łóżka

Sytuacja epidemiczna na Węgrzech jest wyjątkowo trudna; łóżka szpitalne są zajęte, często chorują całe rodziny – powiedział we wtorek ordynator Instytutu Chorób Zakaźnych Centrum Szpitalnego w Południowym Peszcie Janos Szlavik w Kossuth Radio.

Szlavik powiedział, że w jego szpitalu zajęte są już praktycznie wszystkie łóżka zarezerwowane dla pacjentów z Covid-19 i bardzo wielu pacjentów z tą chorobą leży na oddziale intensywnej opieki medycznej. „Słyszę, że w całym kraju coraz więcej chorych tafia do szpitala, coraz więcej pacjentów trafia na OIOM i niestety jest podłączanych do respiratora” – dodał.

Podkreślił, że wcześniej rzadko się zdarzało, by cała rodzina na raz przechodziła chorobę, teraz natomiast jest to częste, gdyż nowe mutacje wirusa bardzo łatwo zarażają. Jego zdaniem liczbę przypadków wymagających opieki szpitalnej zwiększa też to, że choruje coraz więcej młodych ludzi, a zdaniem specjalistów brytyjska mutacja, która obecnie rozprzestrzenia się na Węgrzech, powoduje poważniejsze objawy.

Zaapelował o rejestrowanie się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Powiedział, że do tej pory zaszczepiono już ponad milion osób, ale aby epidemia przycichła, szczepionkę musi otrzymać przynajmniej 2-2,5 mln osób.

Na Węgrzech gwałtownie rośnie liczba zakażeń. W sobotę zanotowano najwyższy dzienny przyrost liczby infekcji od początku pandemii – aż o 7269. W sumie od początku pandemii stwierdzono prawie 470 tys. infekcji i zmarło niemal 16 tys. chorych na Covid-19.

Rośnie też liczba aktywnych zakażeń – jest ich obecnie prawie 116 tys., podobnie jak chorych wymagających opieki szpitalnej (prawie 8 tys.) oraz wymagających pomocy respiratora przy oddychaniu (806).

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close