Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Włochy: rząd chce ograniczyć stosowanie kwarantanny w szkołach

W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem u jednego ucznia w klasie, wszyscy uczniowie w wieku powyżej 12 lat będą poddawani testom; kwarantanną zostaną objęci wtedy, gdy liczba zainfekowanych wyniesie trzy – to pomysł włoskiego resortu zdrowia.

Projekt nowego rozporządzenia, opracowanego razem z Instytutem Służby Zdrowia, ma na celu ograniczenie zdalnego nauczania – podkreśla w poniedziałek dziennik “Corriere della Sera”. Nowe zasady kwarantanny i pracy oświaty w czasie pandemii Covid-19 wejdą w życie, gdy zostaną zaaprobowane przez władze regionów.

Jest to odpowiedź na apele kierowane do rządu przez dyrektorów szkół o wyznaczenie jednolitych reguł postępowania i ograniczenie stosowania kwarantanny w klasach. Obecne zalecenie rządu to 10-dniowa kwarantanna dla niezaszczepionych uczniów powyżej 12. roku życia i 7 dni dla zaszczepionych.

Minister oświaty Patrizio Bianchi, cytowany w gazecie, podkreślił, że intencją rządu jest ograniczenie stosowania kwarantanny wobec zaszczepionych uczniów.

Jednocześnie, jak zaznaczył Instytut Służby Zdrowia, w przypadku stwierdzenia zakażenia, stosowane będą testy, które pozwolą na kontynuowanie lekcji stacjonarnych. W tym celu przedefiniowane zostanie określenie “ścisłego kontaktu” z zakażonym, by w mniej restrykcyjny sposób wysyłać uczniów na kwarantannę.

Zgodnie z nową koncepcją, gdy po stwierdzeniu zakażenia w klasie, wyniki testów pozostałych uczniów będą negatywne, lekcje będą kontynuowane w normalnym trybie. Następne testy zostaną wykonane po 5 dniach. Gdy wykryty zostanie drugi przypadek, na kwarantannę pójdą tylko uczniowie niezaszczepieni.

Wszyscy przejdą na zdalne nauczanie wtedy, gdy w klasie będzie trzech zakażonych uczniów w wieku powyżej 12 lat. W przypadku młodszych dzieci reguła ta wejdzie w życie po stwierdzeniu dwóch infekcji. W przedszkolach i żłobkach nakaz kwarantanny zacznie obowiązywać natychmiast po wykryciu jednego przypadku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close