Zdrowie

Wpływ wieku i chorób przewlekłych na ryzyko hospitalizacji związanej z RSV u seniorów

U osób starszych w Hiszpanii wskaźniki hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) stopniowo wzrastają wraz z wiekiem oraz w obecności współistniejących schorzeń przewlekłych i w przypadku zamieszkiwania w domach opieki – wynika z badania opublikowanego na łamach „Eurosurveillance”. Stwierdzono istotne różnice częstości hospitalizacji w zależności od wieku i obecności czynników ryzyka, co ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia odpowiednich działań profilaktycznych skierowanych do grup ryzyka.

W omawianym badaniu kohortowym opartym na danych populacyjnych przeanalizowano dokumentację medyczną osób dorosłych powyżej 60. roku życia z regionu Nawarry w Hiszpanii, z sezonów 2016/17 do 2019/20. Hospitalizacje związane z zakażeniem RSV potwierdzono za pomocą testów PCR. Średnią roczną zapadalność na RSV obliczono na podstawie łącznej liczby przypadków w czterech analizowanych sezonach w odniesieniu do całkowitej populacji na początku każdego okresu badawczego. Analizę współczynników hospitalizacji dla poszczególnych grup społeczno-demograficznych i zdrowotnych wykonano za pomocą regresji Poissona.

Wyższe wskaźniki hospitalizacji związane z wiekiem i występowaniem czynników ryzyka

Średnia częstość hospitalizacji z powodu RSV wynosiła 84,7 przypadków na 100 000 osób powyżej 60. roku życia, a liczba ta istotnie różniła się w zależności od wieku i współistniejących chorób.

Ryzyko hospitalizacji znacząco wzrastało wraz z wiekiem. W porównaniu z grupą wiekową 60–64 lata, wskaźnik ten był 2-, 3-, 4- i 6-krotnie wyższy w grupach wiekowych powyżej odpowiednio 70, 75, 80 i 85 lat. Najwyższy wskaźnik zaobserwowano wśród osób w wieku 85–94 lata, osiągając ponad 200 hospitalizacji na 100 000 osób. Taki wzrost ryzyka może być wyjaśniony postępującym osłabieniem układu immunologicznego związanym z procesem starzenia się organizmu.

Wyższe wskaźniki hospitalizacji były także powiązane z wieloma chorobami przewlekłymi, prawdopodobnie z powodu zwiększonego ryzyka zakażenia oraz cięższego przebiegu choroby wywołanej przez RSV. Najwyższy wzrost ryzyka hospitalizacji stwierdzono u pacjentów z chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego – niemal czterokrotnie wyższe ryzyko w porównaniu z ogólną populacją. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) była również istotnym czynnikiem ryzyka. Najczęściej występującą chorobą przewlekłą wśród hospitalizowanych pacjentów były schorzenia sercowo-naczyniowe, które podwajały ryzyko hospitalizacji z powodu RSV.

Inne czynniki ryzyka obejmowały: niesamodzielność (zależność funkcjonalną), astmę, otyłość olbrzymią, cukrzycę oraz przewlekłą chorobę nerek. Osoby zamieszkujące w domach opieki były dwukrotnie bardziej narażone na hospitalizację w porównaniu do osób o podobnych cechach, które nie przebywały w takich placówkach, co może wynikać z bliskiego kontaktu z opiekunami i innymi szczególnie wrażliwymi osobami.

Celowane działania profilaktyczne mogą znacząco ograniczyć liczbę hospitalizacji

Na podstawie uzyskanych wyników autorzy badania rekomendują wzmocnienie niefarmakologicznych metod prewencji, szczególnie w grupach najwyższego ryzyka. Osoby te powinny być również traktowane priorytetowo podczas realizacji programów szczepień przeciw RSV.

Biorąc pod uwagę bardzo wysoką częstość hospitalizacji (>0,3%), priorytetowe grupy obejmują osoby w wieku 60 lat i starsze z nowotworami hematologicznymi lub mieszkające w domach opieki, osoby powyżej 74. roku życia z POChP lub zależnością funkcjonalną, oraz osoby powyżej 84. roku życia chorujące na astmę lub schorzenia sercowo-naczyniowe.

Jak wynika z danych z Nawarry, skupienie się na tych grupach ryzyka wiązałoby się z koniecznością zaszczepienia jedynie 13% populacji osób powyżej 60. roku życia, co jednak pozwoliłoby zapobiec połowie wszystkich hospitalizacji związanych z RSV w tej grupie wiekowej i znacząco ograniczyć obciążenie systemu ochrony zdrowia oraz zmniejszyć liczbę zgonów z powodu tego wirusa.

Źródło: Eurosurveillance

DOI: 10.2807/1560-7917.ES.2025.30.10.2400364

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button