KardiologiaZdrowie

Wsparcie zdrowotne w sferze seksualnej – potrzeby pacjentów kardiologicznych

Według wstępnych wyników badania, które zostaną zaprezentowane podczas American Heart Association’s Scientific Sessions 2024, osoby starsze z chorobami serca zgłaszają, że ich zdrowie seksualne ma istotny wpływ na nastrój i ogólne samopoczucie. Jednocześnie zauważają, że większość pracowników służby zdrowia nie oferuje im informacji na temat zdrowia seksualnego. Spotkanie odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2024 r. w Chicago i będzie stanowić globalną platformę wymiany najnowszych osiągnięć naukowych oraz dowodów z zakresu praktyki klinicznej w dziedzinie nauk kardiologicznych.

W badaniu ankietowym, przeprowadzonym wśród osób w wieku od 30 do 89 lat (średnia wieku: 65 lat) cierpiących na takie schorzenia, jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca lub będących po zawale serca, zadano pytania dotyczące dostępu do informacji o zdrowiu seksualnym oraz postrzegania związku między zdrowiem seksualnym a chorobami serca. Rekrutacja uczestników odbywała się poprzez organizacje pacjentów, poradnie ambulatoryjne oraz media społecznościowe. W badaniu wzięło udział 135 osób.

Tematy, które pacjenci najczęściej chcieli poruszać, obejmowały: skutki uboczne leków (60%), zaburzenia erekcji (50%), wpływ na relacje partnerskie (47%), lęk przed stosunkiem seksualnym (35%) oraz ból podczas stosunku (13% kobiet). Największą preferencję pacjenci wykazywali w stosunku do rozmów z pracownikami służby zdrowia (79%) oraz otrzymywania informacji z różnych źródeł w różnych momentach (43%).

Wyniki analizy:

  • 78% respondentów chciało uzyskać informacje na temat zdrowia seksualnego, jednak jedynie 5% faktycznie je otrzymało.
  • 76% respondentów stwierdziło, że zdrowie seksualne wpływa na ich nastrój i samopoczucie.
  • 65% mężczyzn uważa, że ich choroba serca wpływa na zdrowie seksualne, podczas gdy podobne odczucia miało 35% kobiet.
  • Mężczyźni częściej niż kobiety pragnęli uzyskać informacje na temat zdrowia seksualnego (87% vs. 64%).

„To, że tak wielu pacjentów kardiologicznych odczuwa wpływ chorób serca na zdrowie seksualne, było dla nas zaskoczeniem, mimo że od dawna wiadomo, że ten temat nie jest rutynowo poruszany z pacjentami kardiologicznymi” – powiedziała autorka badania, Tiny Jaarsma, Ph.D., profesor pielęgniarstwa na Uniwersytecie w Linköping w Szwecji. „Nie ma wielu publikacji skierowanych bezpośrednio do pacjentów z chorobami serca, a wiele osób obawia się również o wiarygodność źródeł internetowych”.

„Uważam, że pracownicy służby zdrowia powinni zmienić standardy opieki nad pacjentem, aby omawianie zdrowia seksualnego stało się standardowym i respektowanym tematem w placówkach medycznych” – wyjaśniła Jaarsma. „Obecnie pytamy pacjentów: ‘Czy jesteś zaszczepiony?’, ‘Czy prowadzisz zdrową dietę?’, ‘Czy regularnie ćwiczysz?’. Powinniśmy także uwzględniać zdrowie seksualne jako standardowy temat rozmowy, tak jak każdą inną kwestię zdrowotną”.

American Heart Association zaleca, aby osoby, które przeszły zawał serca lub zostały zdiagnozowane z chorobą serca bądź udarem, skonsultowały się z pracownikiem służby zdrowia przed powrotem do aktywności seksualnej.

„To badanie jest zgodne z nielicznymi istniejącymi badaniami, które wskazują, że uczucia wstydu i dyskomfortu związanego z seksem są przeszkodami w udzielaniu porad pacjentom kardiologicznym” – powiedziała ekspertka z American Heart Association, Jennifer H. Mieres, M.D., FAHA, profesor kardiologii w Zucker School of Medicine, Cardiovascular Institute at Northwell Health w Lake Success, Nowy Jork. „Społeczne i kulturowe piętno związane z tematyką seksualności, jak również ograniczona wiedza pracowników służby zdrowia na temat edukacji pacjentów w zakresie zdrowia seksualnego, mogą utrudniać włączenie tego tematu do opieki nad pacjentami kardiologicznymi. Ważne jest, aby uwzględnić te czynniki w celu zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom”.

Jaarsma zaznaczyła, że mocną stroną badania jest skupienie się na osobach z chorobami serca żyjących w domu, a nie pacjentach hospitalizowanych, co zwiększa anonimowość uczestników. Ograniczeniami badania jest fakt, że przeprowadzono je w Szwecji i w formie ankiety online, co mogło wykluczyć osoby mniej biegłe w obsłudze technologii.


Badacze przeprowadzili ogólnokrajową ankietę online w Szwecji wiosną 2024 roku. Ankieta zawierała 21 pytań, a uczestnicy wypełniali ją tylko raz.
Ankieta została opracowana na podstawie literatury oraz wcześniejszych międzynarodowych badań dotyczących zdrowia seksualnego pacjentów z chorobami serca. Rekrutacja uczestników odbywała się poprzez organizacje pacjentów, poradnie ambulatoryjne oraz media społecznościowe. Wszystkie dane zbierano anonimowo.
Wśród 135 respondentów 59% stanowili mężczyźni. W Szwecji prawo zabrania pytania uczestników badań medycznych o informacje dotyczące rasy/pochodzenia etnicznego.
Respondenci sami zgłaszali: nadciśnienie tętnicze (47%), przebycie zawału serca (36%), zaburzenia rytmu serca (30%) oraz niewydolność serca (24%).

Źródło: American Heart Association, fot. salomonus_ Adobe

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button