
Wysoki odsetek lęku i depresji u dzieci z długim COVID – nowe badanie Kennedy Krieger Institute
Nowe badanie przeprowadzone przez Kennedy Krieger Institute zwraca uwagę na narastający kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci cierpiących na długi COVID. Naukowcy odkryli, że niemal 40% pacjentów pediatrycznych zmagających się z powikłaniami po COVID-19 zgłasza istotne objawy lęku lub depresji.
Metodologia badania
W badaniu wzięło udział 139 dzieci ocenianych w ramach działalności Pediatrycznej Poradni Rehabilitacyjnej Po COVID-19 w Kennedy Krieger Institute. Klinicyści przeprowadzili standaryzowane ankiety przesiewowe dotyczące zdrowia psychicznego, uwzględniając również aspekty jakości życia takie jak: funkcjonowanie fizyczne, emocjonalne, społeczne oraz szkolne. Ponad co trzecie dziecko zgłaszało nasilone objawy lęku lub depresji, takie jak niepokój, zaburzenia snu czy drażliwość nastroju.
Niepokojące dane kliniczne
Jak informuje dr Laura Malone, dyrektor poradni i współautorka badania, połowa badanych dzieci nie miała wcześniej rozpoznanych problemów ze zdrowiem psychicznym.
„Długi COVID to złożona jednostka chorobowa” – podkreśla dr Malone. – „Obserwujemy dzieci i nastolatki, które przed zakażeniem funkcjonowały dobrze, a dziś mają trudności z uczęszczaniem do szkoły, kontaktami społecznymi czy czerpaniem radości z podstawowych aktywności”.
Najważniejsze wyniki badania
- 1 na 4 dzieci doświadcza nowych objawów lękowych, a 1 na 7 – objawów depresyjnych, mimo braku wcześniejszych diagnoz psychiatrycznych. To sugeruje, że długi COVID może bezpośrednio wywoływać nowe zaburzenia psychiczne.
- Średnia jakość życia zgłaszana przez dzieci była porównywalna z jakością życia rówieśników chorujących na nowotwory czy mukowiscydozę – co podkreśla skalę upośledzenia funkcjonowania.
- Najsilniejszym predyktorem niskiej jakości życia było poczucie „nieskuteczności”, czyli przekonanie o braku możliwości odniesienia sukcesu lub czerpania radości z codziennych aktywności.
„Te dzieci tracą wiarę we własne możliwości i zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym” – mówi dr Malone. – „Utrata sprawności psychicznej może być równie destrukcyjna jak objawy fizyczne. Dlatego konieczne jest równoczesne rozpoznawanie i leczenie obu wymiarów choroby, by poprawić jakość życia dzieci z długim COVID”.
Wnioski i rekomendacje
Chociaż wcześniejsze publikacje sugerowały związek długiego COVID ze zdrowiem psychicznym, omawiane badanie należy do pierwszych, które wykorzystują zwalidowane narzędzia do pomiaru objawów lękowych i depresyjnych u dzieci z tą diagnozą. Autorzy zwracają uwagę, że tradycyjne narzędzia przesiewowe mogą nie ujmować całości problemu, ponieważ objawy fizyczne długiego COVID – takie jak zmęczenie czy zawroty głowy – często pokrywają się z objawami depresji i lęku.
Naukowcy z Kennedy Krieger apelują, by wprowadzać rutynowe badania przesiewowe w zakresie zdrowia psychicznego u dzieci z długim COVID. Wczesna identyfikacja objawów może umożliwić szybsze wdrożenie właściwych interwencji i poprawić tempo powrotu dzieci do zdrowia.
Źródło: Journal of Psychology, Kennedy Krieger Institute