Kardiologia
-
Dr n. med. Maria Miszczak-Knecht: u dzieci arytmie mają inne podłoże niż u pacjentów dorosłych
Zaburzenia rytmu serca występujące u dzieci mają zwykle inne podłoże niż arytmie, które występują u dorosłych. Wymagają też odmiennego postępowania.…
Czytaj dalej -
Semaglutyd – korzyści zdrowotne i ekonomiczne dla osób z nadwagą lub otyłością bez cukrzycy, ale z chorobami serca
Semaglutyd (Ozempic, Wegovy) wykazuje potencjał poprawy jakości życia i zdrowia osób z nadwagą lub otyłością oraz chorobami serca, ale bez…
Czytaj dalej -
Przyszłość organizacji opieki w arytmologii powinna opierać się na zintegrowaniu
Poprawa warunków opieki nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca w Polsce na przestrzeni ostatnich lat jest wyraźnie zauważalna. Mamy dostęp…
Czytaj dalej -
Zapalenie mięśnia sercowego u dzieci – co wiemy o związku z parwowirusem B19?
Od końca 2023 roku lekarze pediatrzy i kardiolodzy dziecięcy odnotowują wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego (myokarditis) u dzieci, szczególnie…
Czytaj dalej -
USK Poznań: Wszczepienia czterech innowacyjnych urządzeń do elektroterapii serca
12 grudnia 2024 roku w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu odbył się dzień innowacji, w trakcie którego…
Czytaj dalej -
Muvalaplin – innowacyjne podejście w leczeniu podwyższonego poziomu Lp(a)
Na konferencji American Heart Association’s Scientific Sessions 2024, która odbyła się w dniach 16–18 listopada w Chicago, zaprezentowano przełomowe wyniki…
Czytaj dalej -
Defibrylator podmostkowy EV ICD specyfika, wskazania, korzyści kliniczne
Główna zaleta EV-ICD, nowego urządzenia z rodziny układów pozanaczyniowych? Dostęp chirurgiczny niewykorzystujący naczyń i lokalizacji endokardialnej z możliwością skutecznej stymulacji…
Czytaj dalej -
Niewłaściwa opieka stomatologiczna szczególnie groźna dla dzieci z chorobami serca
U dzieci z wrodzonymi wadami serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego właściwa higiena i opieka stomatologiczna mają krytyczne znaczenie. Bakteriemia…
Czytaj dalej -
Ludzkie serce może mieć ukrytą zdolność do samonaprawy
Po ciężkiej niewydolności serca zdolność serca do regeneracji poprzez tworzenie nowych komórek jest bardzo niska. Jednakże, po zastosowaniu terapii z…
Czytaj dalej