Neurologia
-
Nadmierne analizowanie rozmów? To twój „gadzi mózg” rozmawia z nowoczesnymi częściami mózgu
Nowe badania Northwestern Medicine pokazują, jak współdziałają starsze i nowsze części mózgu, umożliwiając nam analizowanie myśli i uczuć innych ludzi.…
Czytaj dalej -
Czynniki stojące za zmieniającymi się prognozami zachorowalności na chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu
Częstość występowania udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca spada na całym świecie, z wyjątkiem kilku regionów, zgodnie z badaniami opublikowanymi…
Czytaj dalej -
Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc przy słabej pamięci roboczej
Famprydyna jest obecnie stosowana w celu poprawy zdolności chodzenia w stwardnieniu rozsianym. Nowe badanie pokazuje, że może ona również pomóc…
Czytaj dalej -
Fizyczne i biochemiczne korzyści ćwiczeń: nowe spojrzenie na regenerację układu nerwowego
Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia mają korzystny wpływ na nasze ciało. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również…
Czytaj dalej -
Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów
Podczas Kongresu Jubileuszowego Polskiej Neurologii prof. dr hab. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Neurologii, zaprezentowała wyniki badania dotyczącego…
Czytaj dalej -
Poszukiwani chętni do badań nad diagnozowaniem choroby Alzheimera
Naukowcy m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poszukują chętnych do badań nad nową, bezinwazyjną metodą diagnozowania choroby Alzheimera.…
Czytaj dalej -
Rozpoczyna się nowa era w leczeniu neurologicznych chorób przewlekłych w Polsce
W ostatnim czasie w systemie opieki neurologicznej w Polsce dokonuje się wiele pozytywnych zmian, dotyczących optymalizacji leczenia pacjentów poprzez m.in.…
Czytaj dalej -
Małgorzata Niekrasz, neurolog: próbujemy nadrobić zaległości z pierwszych fal pandemii; dla niektórych pacjentów jest za późno
Próbujemy nadrobić zaległości z pierwszych fal pandemii. Dla niektórych chorych jest już niestety za późno – powiedziała PAP neurolog ze…
Czytaj dalej -
Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy
SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z…
Czytaj dalej