Koronawirus na Świecie

ZEA: imprezy sportowe i kulturalne tylko dla zaszczepionych

Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że od 6 czerwca szczepienia przeciw Covid-19 wraz z negatywnym testem PCR na obecność koronawirusa będą obowiązkowe dla osób chcących wziąć udział w jakichkolwiek wydarzeniach sportowych, kulturalnych i artystycznych.

Wszyscy obywatele i stali mieszkańcy Emiratów muszą w tym celu posiadać w telefonie aplikację rządową, która zbiera dane o testach i szczepieniach, i pokazać ją przed wejściem na imprezę.

Podobne zasady ogłosił w zeszłym tygodniu Dubaj, jako że emiraty mogą prowadzić własną politykę zdrowotną. Szczepienia przeciw Covid-19 są tam wymagane również przy wejściu do klubów i barów.

Jednocześnie dubajskie władze zadecydowały, że liczba osób biorących udział w masowych wydarzeniach jest ograniczona do 1500 przy krytych obiektach i 2500 przy imprezach plenerowych.

W Dubaju hotele mogą już działać na 100 proc. swoich możliwości, a w restauracjach 10 osób może siedzieć razem przy stołach oddalonych od siebie o dwa metry. W przypadku kawiarni oferujących fajki wodne (szisze) zezwala się na sześć osób.

Według danych opublikowanych przez rząd ZEA ponad 78 proc. kwalifikującej się populacji w wieku powyżej 16 lat zostało już zaszczepionych co najmniej jedną dawką, a w przypadku osób w wieku 60 lat i starszych jest to 84 proc. Kraj prowadzi kampanię szczepień, która jest jedną z najszybszych na świecie.

Według zestawienia Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego w ZEA podano największą liczbę dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców: 124. Dla znajdującego się dalej Izraela wskaźnik ten wynosi 122, dla Bahrajnu 95, a np. dla Polski 49.

Do szczepień w całym kraju używa się produktów Sinopharm i Pfizer-BioNTech, przy czym dorośli mogą obecnie wybrać preferowany preparat. Drugi tydzień trwa szczepienie młodzieży w wielu od 12 do 15 lat szczepionką Pfizer-BioNTech, które bardzo często organizowane są przez szkoły.

Zamieszkane przez 10 mln osób ZEA zarejestrowały od początku epidemii ok. 550 tys. infekcji i 1637 zgonów. Dzienne bilanse zakażeń od kwietnia utrzymują się poniżej 2000, np. we wtorek było to 1270 infekcji, co stanowi impuls dla władz do stopniowego łagodzenia ograniczeń. Abu Zabi przywróci do biur 60 procent pracowników rządowych od 30 maja.

Z Dubaju Joanna Baczała (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close