PolskaSystem ochrony zdrowia

Zielona Góra: Otwarto Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oficjalnie otworzył Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – specjalistyczny szpital dla dzieci i kobiet w ciąży – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. UM dodał, że Centrum wraz z wyposażeniem kosztowało 180 mln zł – z czego ponad 130 mln zł pochodziło z UE.

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński podkreślił podczas uroczystości, że oddziały Centrum zostały już uruchomione i są na nich mali pacjenci i ich rodzice.

“Oby jak najmniej było potrzeby leczenia pacjentów, ale jeżeli już, to żeby można było to realizować na jak najwyższym poziomie” – powiedział Działoszyński.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak przypomniała, że pomysł stworzenia Centrum zrodził się ponad 10 lat temu, w czasie, kiedy w lubuskiej ochronie zdrowia był trudna sytuacja finansowa.

“O dzieci musimy my zadbać – dorośli. I chociaż potrzeb było naprawdę dużo udało się i dzisiaj możemy wszyscy razem świętować. Nie byłoby dzisiaj tego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdyby nie nasza obecność w Unii Europejskiej, gdyby nie fundusze europejskie, bo zwyczajnie nie byłoby nas stać na tak wielką inwestycję” – zaznaczyła marszałek Polak.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przekazał, że utworzenie Centrum łącznie z zakupem jego wyposażenia kosztowało 180 mln zł – z czego fundusze europejskie to ponad 130 mln zł, a wkład własny tego samorządu to blisko 46 mln zł.

Pierwsze oddziały w nowym budynku rozpoczęły pracę 2 listopada br., po ich przeprowadzce z innych budynków szpitala. Centrum dysponuje łącznie 150 łóżkami na sześciu klinicznych oddziałach.

Te oddziały to: oddział pediatrii z kilkoma pododdziałami, oddział neonatologii, oddział onkologii i hematologii dziecięcej (w organizacji), oddział chirurgii i urologii dziecięcej, oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci oraz oddział położniczo-ginekologiczny.

Od pierwszego grudnia br. Szpital Uniwersytecki zakontraktował z lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia na oddziały intensywnej terapii i onkologii dziecięcej; to pierwsze takie oddziały w woj. lubuskim.

W nowoczesnym czterokondygnacyjnym budynku z piwnicą, znajdują się także blok operacyjny z sześcioma salami czy zespół poradni  specjalistycznych. W placówce przy małych pacjentach mogą przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z węzłem sanitarnym, a sam budynek spełnia krajowe i światowe normy szpitali pediatrycznych.

Centrum, którego budowa trwała niespełna cztery lata, miało rozpocząć działalność rok temu, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. W nowym budynku został bowiem w grudniu 2020 r. uruchomiony szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego, który funkcjonował do końca marca br.

Serwis Samorządowy PAP

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close