Koronawirus w PolscePolska

Andrusiewicz: przybywa łóżek szpitalnych dla chorych z COVID-19; w okolicach 20 grudnia ma być ok. 33 tys.

Przybywa łóżek szpitalnych dla chorych z COVID-19. Do 20 grudnia uruchomimy dodatkowe 13 tys., z czego w listopadzie siedem tysięcy – powiedział PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komentując najnowsze dane epidemiczne, rzecznik resortu wskazał, że zanotowano 16 590 nowych zakażeń, czyli ok. 18 proc. więcej niż w ubiegły wtorek. Wówczas MZ informowało o 13 644 nowych przypadkach.

Ministerstwo przekazało również, że zmarły 282 osoby z COIVD-19, w tym większość z innymi schorzeniami.

“Przeprowadzono ponad 82 tys. testów. Co niezwykle istotne, aż 50 tys. zleceń pochodziło wczoraj z podstawowej opieki zdrowotnej. To przełoży się na wyniki dzisiejsze, które w środę zostaną opublikowane. Były już sytuacje, kiedy 40 tys. zleceń pochodziło od lekarzy rodzinnych, ale w ostatnich tygodniach nie osiągaliśmy pułapu 50 tys. z POZ” – zaznaczył Andrusiewicz.

Rzecznik MZ wskazał, że w szpitalach przebywa 14 906 pacjentów z COVID-19. W systemie, jak przypomniał, jest obecnie ok. 20 200 tzw. łóżek covidowych.

“Do 20 grudnia uruchomimy dodatkowe 13 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego w samym tylko listopadzie – siedem tysięcy. W okolicach 20 grudnia chcemy mieć ok. 33 tys. miejsc covidowych w systemie, przygotowanych na ten odroczony o tydzień, dwa, szczyt czwartej fali, który będzie miał miejsce w szpitalach” – poinformował.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 230 634 przypadki. Zmarło 79 161 osób z COVID-19. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close