Koronawirus
-
Piąta dawka szczepienia przeciw COVID-19 od 15 kwietnia
Prawie 2 mln osób może skorzystać z 5 dawki szczepienia przeciw COVID-19. E-skierowania zostaną wystawione 15 kwietnia. Szczepienie będzie wykonane…
Czytaj dalej -
Naukowcy z UJ wyjaśniają niespójne wyniki badań leków na COVID i proponują rozwiązanie
Badania dotyczące wykorzystania w terapii COVID wcześniej istniejących leków raportowały niespójne wyniki. Naukowcy z UJ wykazali, że niespójności te mogły…
Czytaj dalej -
Czy będzie epidemia przewlekłej choroby nerek po COVID?
Czy będzie epidemia przewlekłej choroby nerek po COVID? „COVID wpływa nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i nerwowy, ale także…
Czytaj dalej -
COVID-19. Jakie perspektywy na skuteczne leki?
Stosowane obecnie leki na COVID-19 ratują chorych, ale mają swoje ograniczenia. Nic dziwnego, że prowadzone są liczne badania kliniczne, by…
Czytaj dalej -
Od dziś osoby w wieku 60+ i z obniżoną odpornością mogą się szczepić kolejną dawką przeciw COVID-19
Od 22 lipca osoby w wieku 60–79 lat mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą. Dodatkowe szczepienie jest możliwe także dla osób powyżej 12.…
Czytaj dalej -
W ciągu dwóch–trzech tygodni czeka nas wzrost liczby chorych na COVID-19, szczególnie objawowych
Należy się spodziewać, że w Polsce w ciągu najbliższych dwóch–trzech tygodni wzrośnie liczba osób zakażonych, w szczególności objawowo – mówi dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego…
Czytaj dalej -
“Covid 2022”: co wiemy o nowej odmianie choroby
Nowy wariant SARS-CoV-2 coraz częściej gości jako główny temat w mediach. Prof. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i…
Czytaj dalej -
Lekarze apelują o przygotowanie strategii epidemicznej na jesień. Priorytetami szczepienia i dostęp do leku na COVID-19
Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce, konieczne jest przygotowanie się na ewentualny powrót koronawirusa jesienią – apelują lekarze.…
Czytaj dalej -
Kto martwi się Covidem, ten się lepiej chroni
Psycholodzy stwierdzili, że osoby, które bardziej martwią się pandemią, podejmują więcej działań chroniących przed zachorowaniem. Martwienie się działa nawet silniej,…
Czytaj dalej -
Badania pokazują kluczową rolę epigenetyki w ciężkości przebiegu COVID-19
Wirus SARS-CoV-2 ma zdolność szybkiego indukowania w komórkach krwi człowieka istotnych zmian epigenetycznych, od których może zależeć ciężkość przebiegu COVID-19…
Czytaj dalej