Koronawirus na Świecie

Czechy: kolejny rekord zakażeń; wstrzymano planowe operacje i zabiegi

16 939 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w środę w Czechach – to kolejny dobowy rekord. Ministerstwo zdrowia nakazało wstrzymanie od czwartku planowych operacji i zabiegów, by przygotować w szpitalach miejsca dla chorych na Covid-19.

Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych dni można spodziewać się wzrostu liczby chorych, którzy będą potrzebować specjalistycznej opieki medycznej. Szpitale muszą zwiększyć liczbę łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19.

Wzrost liczby hospitalizowanych jest dla ministra zdrowia Jana Blatnego kluczowy przy ocenie stopnia zagrożenia epidemicznego. Jego zdaniem decydujący będzie pierwszy tydzień stycznia. Według ostatnich danych resortu w szpitalach przebywa obecnie prawie 4900 pacjentów z koronawirusem, o około 200 więcej niż we wtorek. Na początku listopada hospitalizowanych było ponad 8 tys. chorych na Covid-19 – najwięcej od wybuchu epidemii. Część szpitali zdecydowała się na przesłanie swoich pacjentów do innych placówek, korzystając z centralnego systemu informacji o wolnych łóżkach.

Rezerwą dla systemu ochrony zdrowia w Czechach, szczególnie dla szpitali, są dwie placówki polowe w Pradze i w Brnie. Są gotowe na przyjęcie pacjentów, ale dotąd nie było potrzeby ich wykorzystywania.

Ministerstwo zdrowia przekazało również w czwartek, że rekordowo wysoki, na poziomie 52 proc., był też odsetek pozytywnych wyników przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby badań na obecność koronawirusa.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close