Zdrowie - słownik pojęć

Frustracja

Dyskomfort i napięcie psychiczne, pojawia się w momencie, kiedy nie jest możliwa lub utrudniona realizacja zamiarów i pragnień.

Sfrustrować się można z bardzo wielu powodów, dla otoczenia wręcz błahych. Przyczyną frustracji mogą być bowiem przeszkody zewnętrzne, np. nie przyjeżdża autobus, na który czekamy lub wewnętrzne – nie dostajemy się do muzycznego talent show, bo nie mamy głosu i nie potrafimy śpiewać. Mianem frustracji bywa też określana sama sytuacja zablokowania dążeń.

Frustrację może rodzić wiele wydarzeń życiowych: porażki w pracy czy w życiu osobistym, brak pieniędzy, samotność. Typową i całkowicie naturalną reakcją emocjonalną na frustrację jest gniew. Stąd część specjalistów uważa, ze frustracja prowadzi do zachowań agresywnych, a nawet przemocy, co jednak jej nie usprawiedliwia.

W razie nadmiernego odczuwania frustracji warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty oraz nauczyć się technik relaksacyjnych.

Źródło: „Słownik psychologii”, pod red. prof. Jerzego Siuty, Kraków 2005 / Zdrowie PAP

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button