Koronawirus w PolscePolska

Grodzki: przerzucanie odpowiedzialności za walkę z pandemią na opozycję świadczy o bezradności

Jeśli ktoś sobie nie radzi z walką z pandemią koronawirusa, to powinien ustąpić; przerzucanie odpowiedzialności na opozycję to jest rzecz, która świadczy o pewnej bezradności i rozpaczy – powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Grodzki był pytany na konferencji prasowej, czy uważa za dobrą inicjatywę marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zaprosiła na środę na szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników.

Marszałek Senatu zauważył, że “z setek ujawnianych maili wynika, że zamiast kierować się zdrowiem Polaków kierowano się słupkami sondażowymi”. “Poświęcanie choćby jednego życia na ołtarzu sondaży i popularności jest absolutnie naganne, by nie użyć mocniejszych określeń. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeśli ktoś sobie nie radzi z walką z pandemią, to powinien ustąpić. Przerzucanie odpowiedzialności na opozycję to jest rzecz, która świadczy o pewnej bezradności i rozpaczy” – podkreśłił.

“Przedstawiciele opozycji pójdą na spotkanie, chcieliby rozmawiać, ale chcieliby usłyszeć wreszcie rekomendacje Rady Medycznej (przy premierze). Bo gdy było 300 przypadków zachorowań dziennie i parę zgonów to był lockdown dla całego kraju. A jak jest dziesiątki tysięcy zachorowań i setki zgonów dziennie, lobby antyszczepionkowe naciska na rząd byśmy zachowali się w sposób medycznie absolutnie nieracjonalny” – dodał Grodzki.

Jak ocenił, “temat jest mocno skomplikowany”. “Trzeba powiedzieć jasno, że opozycja, której zależy na zdrowiu i życiu Polaków, spojrzy życzliwie na wszystkie logiczne propozycje, ale to jest odpowiedzialność rządu. Nie polega ona tylko na podejmowaniu popularnych decyzji” – stwierdził marszałek Senatu.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w ubiegłą środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. “Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem” – napisał szef MZ.

W poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników. Według niej, jeżeli kluby i koła parlamentarne wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół, który wypracuje założenia ustawy. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close