Świat

Hiszpania: chaos w służbie zdrowia, która straciła od września blisko 60 tys. pracowników

Nasilenie się na początku grudnia pandemii Covid-19 doprowadziło w piątek do chaosu w placówkach służby zdrowia w kilku regionach Hiszpanii. Według związków zawodowych jest to spowodowane niedoborem pracowników w szpitalach i przychodniach, z których od początku września odeszło prawie 60 tys. medyków.

W wielu placówkach medycznych w Hiszpanii tworzyły się w piątek gigantyczne kolejki ludzi oczekujących na przyjęcie przez lekarza.

Z informacji związku zawodowego CSIF wynika, że w okresie wrzesień-listopad 2021 roku regionalne władze medyczne Hiszpanii nie przedłużyły umów o pracę z 58,5 tys. osób zatrudnionych w placówkach służby zdrowia. Najwięcej etatów zlikwidowano w październiku – 36,2 tys.

Tymczasem szybko rośnie liczba dobowych infekcji koronawirusem w Hiszpanii. W czwartek zanotowano ich łącznie 14,5 tys. Przybywa też osób leczących się na Covid-19 w szpitalach. W piątek rano było ich tam blisko 4,1 tys., z czego prawie 800 na oddziałach intensywnej terapii.

Wraz z nasileniem się szóstej fali Covid-19 wspólnoty autonomiczne Hiszpanii przywracają obostrzenia przeciwepidemiczne. W piątek rano na podstawie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego rząd Kraju Basków wprowadził obowiązek posiadania paszportu coovidowego w placówkach nocnej rozrywki oraz w restauracjach.

Baskijskie władze, które ograniczyły też liczbę uczestników imprez kulturalnych i gości w hotelach, zastrzegły, że wraz z nasilającą się pandemią będą przywracać kolejne obostrzenia przeciwepidemiczne.

W piątek obowiązek posiadania paszportu covidowego przez klientów placówek gastronomii oraz rozrywki ogłosił również rząd Balearów.

Marcin Zatyka (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close