Koronawirus na Świecie

Hiszpania: kordonem sanitarnym objęto tereny zamieszkane przez 41 mln osób

Wraz z rekordowym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i rozpoczynającym się weekendem do piątkowego popołudnia kordonem sanitarnym objęto 14 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Łącznie taki zakaz przemieszczania się dotyczy już ponad 41 mln obywateli.

W piątek przed południem władze Galicji, na północnym zachodzie kraju, ogłosiły, że w związku z obawą przed masowymi wyjazdami mieszkańców w związku z dniem Wszystkich Świętych zamknięte zostaną główne miasta tej wspólnoty autonomicznej.

Z dekretu regionalnego rządu wynika, że bez ważnego powodu, takiego jak np. udanie się do pracy lub opieka nad chorym członkiem rodziny, nie można opuszczać ani wjeżdżać do największych miast wspólnoty: Lugo, Santiago de Compostela, La Coruna, Vigo, Pontevedra, Ferrol i Ourense.

Dodatkowo władze Galicji pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem zakazały organizowania spotkań i imprez, nawet w małych grupach. Zakaz dotyczy zarówno przestrzeni publicznej, jak i prywatnej.

W piątek rano na objęcie kordonem sanitarnym na czas weekendu wyraził zgodę rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu. Zakaz wjazdu i wyjazdu ze stołecznej aglomeracji ma obowiązywać do poniedziałku.

Do piątkowego popołudnia kordonem sanitarnym w 47-milionowej Hiszpanii zostało objętych 14 z 17 wspólnot autonomicznych kraju. Wyjątkiem są archipelagi Wysp Kanaryjskich i Balearów, a także sąsiadująca z Portugalią Estremadura.

Od niedzieli w Hiszpanii obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego przewidujący m.in. zakaz opuszczania domów w godz. 23-6. Potrwa on do 9 maja 2021 r.

W czwartek wieczorem hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało, że podczas poprzedniej doby w całym kraju zanotowano rekordową liczbę nowych przypadków infekcji – ponad 23,5 tys. Ogółem w kraju potwierdzono dotąd 1,16 mln zakażeń oraz ponad 35,3 tys. zgonów w związku z Covid-19.

Marcin Zatyka (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close