Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Hiszpania: wzrost hospitalizacji z powodu Covid-19, nadciąga siódma fala

W Hiszpanii ponownie dochodzi do znacznego zwiększenia zachorowań na Covid – 19; to prawdopodobnie siódma fala epidemii – zgodnie z opiniami ekspertów, na których powołał się „La Razon” w piątek.

W ciągu minionego miesiąca liczba pacjentów z powodu Covid-19 wzrosła w szpitalach średnio o 65 proc. (do 6 883 osób), najwięcej w regionach Asturii, Kastylii i Leon. Sytuacja zdrowotna pogorszyła się szczególnie wśród osób powyżej 80 lat; ta grupa odnotowała od początku kwietnia wzrost zachorowalności o 89 proc. , następnie od 70 do 79 lat – wzrost o 75 proc i od 60 do 69 lat – o 56 proc.

Chociaż obłożenie oddziałów intensywnej terapii spadło do nieco ponad 4 proc., eksperci przypominają, że podczas poprzednich fali epidemii najpierw wzrastała liczba infekcji, później liczba konwencjonalnych hospitalizacji, a następnie liczba chorych w stanie krytycznym na oddziałach intensywnej terapii.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła od początku kwietnia o ok. 2 proc.

Wskaźnik pozytywnych testów diagnostycznych wynosi obecnie 30,87 proc., podczas gdy miesiąc temu – 16 proc. SOZ wskazuje, że – aby epidemia była pod kontrolą – wskaźnik ten nie powinien przekraczać 5 proc.

Grażyna Opińska (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close