Koronawirus - wsparcie dla rodzinyKoronawirus a prawo

Małopolska: 37,3 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 11 marca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie małopolskim wpłynęło 37,3 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w powodu zamknięcia placówek oświatowych.

Tylko od początku kwietnia w Małopolsce wpłynęło 23 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Najwięcej trafiło do krakowskiego ZUS, bo 10,7 tys., nowosądecka  placówka odebrała 5,2 tys. oświadczeń w tym czasie. Jeśli chodzi o pozostałe oddziały w Małopolsce, to chrzanowski oddział zarejestrował 4,2 tys. wniosków, zaś tarnowski –  2,8 tysiąca. Dla porównania od 11 do 31 marca w całym województwie 14,3 tys. rodziców złożyło wniosek o ten zasiłek.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo oświadczenie jest podstawą wypłaty zasiłku.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close