Koronawirus w Polsce

Niedzielski: lockdown – wracają obostrzenia w całym kraju

Minister ogłasza kolejny lockdown w Polsce. Niestety, wracamy do trybu nauki zdalnej na najbliższe trzy tygodnie. W całym kraju  wprowadzamy ograniczenia obowiązujące już m.in. w woj. mazowieckim. Oznacza to, że m.in. zamykamy galerie w całym kraju – informuje Niedzielski.


Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem liczby dziennych zachorowań.  Dynamika zakażeń zdecydowanie przyspiesza Tempo nie maleje, ale przyrasta. Główną przyczyną sytuacji jest brytyjska odmiana koronawirusa. Dane mówią, że jej udział osiągnął już 52 proc. Szalenie dynamiczny przyrost. Czas na zdecydowane kroki – mówi Niedzielski.

Rząd i ministerstwo nie biorą pod uwagę tylko liczby zakażeń. – Wiele płaszczyzn mówi nam o tym, że sytuacja pogarsza się – kontynuuje minister zdrowia.

Wojewodowie muszą przyspieszyć z przekształcania łóżek na łózka covidowe. W ciągu tygodnia chcemy mieć dodatkowo ok. 8 tys. takich łóżek.

Analizując sytuację widzimy pogorszenie sytuacji praktycznie w całym kraju. Średnia dla całego kraju wynosi 47,9 . proc. Decyzje o kolejnych ograniczeniach będą więc dotyczyć całej Polski, nie tylko regionów – informuje Niedzielski.

Minister ogłasza kolejny lockdown w Polsce. Niestety, wracamy do trybu nauki zdalnej na najbliższe trzy tygodnie. W całym kraju  wprowadzamy ograniczenia obowiązujące już m.in. w woj. mazowieckim. Oznacza to, że m.in. zamykamy galerie w całym kraju – informuje Niedzielski.
Ograniczamy więc, jak wspomniałem, w całym kraju działalność galerii handlowych, zamknięte zostają kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny i sauny – wyliczył minister zdrowia.
Nie mamy przestrzeni do wprowadzania ograniczeń tylko na poziomie regionów. Jedynym rozwiązaniem jest objęcie całej Polski ograniczeniami – wyjaśnia minister zdrowia. – Martwi nas m.in. intensywność przemieszczania się po kraju. Apeluję o umiar, apeluję o przejście na pracę zdalną. To ten moment, musimy to zrobić – mówi minister.

Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach

Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:

  • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
  • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
  • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close