Nauka i badania

Ochronny probiotyk osłabia szkodliwe działanie alkoholu u myszy

Nadmierne spożycie alkoholu prowadzi do bolesnego kaca i towarzyszącego mu bólu głowy, zmęczenia i nudności. Picie alkoholu jest również związane z szeregiem problemów zdrowotnych w organizmie człowieka, w tym z chorobami serca, marskością wątroby i niedoborem odporności. Jednym ze sposobów na uniknięcie tych konsekwencji byłoby picie mniej, ale badacze z Chin wprowadzili inny sposób na złagodzenie kaca i innych niekorzystnych skutków – genetycznie skonstruowany probiotyk.

W pracy opublikowanej w tym tygodniu w czasopiśmie naukowym Microbiology Spectrum, badacze opisali swoje podejście i poinformowali, że w eksperymentach na myszach, leczenie zmniejszyło wchłanianie alkoholu, przedłużyło tolerancję na alkohol i skróciło czas regeneracji u zwierząt po ekspozycji na alkohol. Probiotyk nie został jeszcze przetestowany na ludziach, ale autorzy przewidują, że jeśli przyniesie takie same korzyści, może stanowić nowy sposób na zmniejszenie problemów zdrowotnych spowodowanych alkoholem i ogólnie problemów z wątrobą.

Doktor Meng Dong, z Instytutu Zoologii Chińskiej Akademii Nauk, zauważył, że zastosowania kliniczne mogą wykraczać poza problemy związane z alkoholem. “Wierzymy, że genetycznie zmodyfikowane probiotyki dostarczą nowych pomysłów na leczenie chorób wątroby” – powiedziała.

Organizm ludzki wykorzystuje przede wszystkim formy enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową (ADH), do metabolizowania alkoholu. Ale niektóre warianty są bardziej skuteczne niż inne:

Niektóre badania wykazały, że forma zwana ADH1B, występująca głównie w populacjach wschodnioazjatyckich i polinezyjskich, jest 100 razy bardziej aktywna niż inne warianty. Poprzednie badania na myszach wykazały, że wektory wirusowe genetycznie zmodyfikowane do ekspresji ADH1B mogą przyspieszyć rozkład alkoholu, ale nie wykazano, że takie podejście jest bezpieczne u ludzi.

Zmotywowani tymi odkryciami, Dong i współpracownicy szukali bezpieczniejszej metody dostarczania, skupiając się na probiotyku Lactococcus lactis, bakterii często używanej w fermentacji. Wykorzystali klonowanie molekularne, aby wprowadzić gen dla ludzkiego ADH1B do plazmidu bakteryjnego, który następnie został wprowadzony do szczepu L. lactis. Badania laboratoryjne potwierdziły, że probiotyk wydzielał enzym. Naukowcy przetestowali go na 3 grupach po 5 myszy, z których każda była narażona na różne poziomy alkoholu.

Nieleczone myszy wykazywały oznaki upojenia 20 minut po ekspozycji na alkohol. Na przykład, gdy myszy zostały położone na plecach, nie były w stanie stanąć z powrotem na nogi. Ale w grupie, która otrzymała probiotyk wyrażający ludzką ADH1B, połowa myszy nadal była w stanie obrócić się na bok godzinę po ekspozycji na alkohol. Jedna czwarta nigdy nie straciła zdolności do przewracania się.

Dalsze testy wykazały, że 2 godziny po ekspozycji poziom alkoholu we krwi w grupie kontrolnej nadal wzrastał, podczas gdy u myszy leczonych probiotykiem zaczął spadać. Ponadto badacze odkryli, że u leczonych myszy stwierdzono niższy poziom lipidów i trójglicerydów w wątrobie, co sugeruje, że probiotyk może złagodzić związane z alkoholem uszkodzenia tego organu.

Następnym krokiem, powiedział Dong, jest zbadanie, czy potencjalny efekt terapeutyczny zmodyfikowanego probiotyku rozciąga się na ludzi. “Jesteśmy podekscytowani poprawą działania rekombinowanych probiotyków w ostrych, wywołanych alkoholem uszkodzeniach wątroby i jelit” – powiedział Dong.

Na podstawie: Microbiology Spectrum / American Society for Microbiology

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close