ChirurgiaNauka i badaniaOnkologia

Ruszają badania powikłań leczenia chirurgicznego i onkologicznego w pandemii COVID-19

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej uruchomiło nowy projekt badawczy powikłań leczenia chirurgicznego i onkologicznego u pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Koordynuje go członek zarządu PTChO prof. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski.

W informacji przekazanej we wtorek PAP wyjaśniono, że badanie dotyczy powikłań leczenia chirurgicznego w pandemii COVID-19 chorych operowanych z powodu najczęstszych nowotworów przewodu pokarmowego, jak rak żołądka, okrężnicy i rak odbytnicy.

W badaniu mogą wziąć udział wszystkie ośrodki chirurgii. Udział w nim jest dobrowolny.

Poinformowano, że do nowego projektu PTChO zarejestrowały się już ośrodki z Warszawy, Gliwic, Krakowa, Częstochowy i z Jeleniej Góry.

“Przystąpić do niego mogą wszystkie oddziały/kliniki chirurgii ogólnej bądź onkologicznej, w których wykonywane są planowe operacje chorych z rozpoznaniem nowotworu złośliwego żołądka, okrężnicy lub odbytnicy” – wskazano.

Zaznaczono w komunikacie, że PTChO od pięciu lat inicjuje ogólnopolskie badania skupiające się na problematyce leczenia nowotworów. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close