Koronawirus w PolscePolska

Rzecznik MZ: możemy wykonywać w granicach 200 tys. testów dziennie

Jesteśmy w stanie wykonywać w granicach 200 tys. testów na COVID-19 dziennie. Jeżeli zajdzie potrzeba, będziemy ich przeprowadzać więcej – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej pytany był o maksymalne możliwości wykonywania testów na obecność SARS-CoV-2, a także o powody obniżenia ich wyceny.

Andrusiewicz zaznaczył, że nie ma żadnego zakłócenia w wykonywaniu testów w Polsce. “Lobby firm, które wykonywały testy, podniosło larum, że testów się nie będzie opłacało wykonywać. Tymczasem nic się nie wydarzyło. Testów wykonujemy nadal tyle, ile wykonywaliśmy. Baza testowa się nie zmniejszyła” – zapewnił rzecznik.

Dodał, że wycena testów dokonana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie jest “z kosmosu” i powstała m.in. na bazie kosztów pracy i kosztów zakupu testów.

“Jeżeli zweryfikowaliśmy, że te koszty do tej pory były dużo mniejsze, a zyski przekraczały niejednokrotnie 50 proc., zmniejszyliśmy wycenę testów w Polsce, co nie wpłynęło w żaden sposób na bazę testową” – zaznaczył Andrusiewicz.

Poinformował, że laboratoria mogą wykonywać w granicach 200 tys. testów dziennie. “Jeżeli zajdzie potrzeba, będziemy ich przeprowadzać więcej. W tej chwili wprowadziliśmy też taką zmianę, że każde laboratorium, które podłączy się do systemu ewidencji, będzie mogło wykonywać w Polsce testy” – dodał rzecznik.

Obecnie – jak wskazał – wykonywanych jest tygodniowo około 100 tys. testów. “Będziemy mogli wykonywać testów więcej, jeśli będzie taka potrzeba” – podkreślił Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że minionej doby wykonano ponad 54,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 27,5 tys. testów antygenowych.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 220 984 zakażenia. Zmarło 99 761 osób z COVID-19.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close