Koronawirus na Świecie

Badanie: ponad połowa Ukraińców nie chce zaszczepić się przeciw Covid-19

Ponad połowa Ukraińców nie jest gotowa, by zaszczepić się przeciwko Covid-19, nawet jeśli szczepionka byłaby darmowa – wynika z opublikowanych w środę rezultatów sondażu ośrodka Rating. Coraz mniej osób boi się też zakażenia koronawirusem.

43 proc. badanych wyraziło gotowość zaszczepienia się, jeśli byłoby to darmowe, natomiast nie jest na to gotowych 52 proc. ankietowanych. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w listopadzie zmniejszyła się liczba chętnych do bezpłatnego szczepienia (wtedy gotowość taką wyrażało 55 proc. Ukraińców).

Płatnym preparatem gotowych jest zaszczepić się 39 proc. badanych, odmiennego zdania jest 56 proc. W tym przypadku odsetek chętnych do zaszczepienia nieznacznie wzrósł – dodaje Rating.

Jak pisze ośrodek, przeciwników szczepień jest stosunkowo więcej wśród przedstawicieli średniej grupy wiekowej (30-49 lat), kobiet, mieszkańców małych miast i tych, którzy nie boją się zachorować.

W porównaniu z listopadowym badaniem spadł odsetek osób, które boją się zakazić SARS-CoV-2. Zachorowania na Covid-19 obawia się ok. 40 proc. badanych (w porównaniu z 57 proc. w listopadzie). Wykrycia zakażenia u kogoś bliskiego boi się 78 proc. badanych (w listopadzie 87 proc.).

Badanie przeprowadzono telefonicznie wśród 1600 respondentów w dniach 14-16 stycznia.

Na Ukrainie nie rozpoczęły się jeszcze szczepienia przeciw Covid-19. Władze zapowiadają, że proces ruszy w lutym.

Poprzedniej doby w kraju wykryto ponad 4 tys. zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 212 zainfekowanych. Łącznie w kraju potwierdzono dotychczas 1 172 038 zakażeń koronawirusem i odntoowano 21 258 zgonów.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close