Ginekologia i położnictwoZdrowie

Bezpłatna mammografia w Krakowie

Kaufland wraz z partnerami − LUX MED oraz Geneva Trust − zapraszają mieszkanki województwa małopolskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym

Mammobusy wyjechały w trasę już w marcu. W kwietniu pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce, również w wybranych miastach województwa małopolskiego, między innymi w Krakowie oraz Nowym Sączu. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Kraków, Nowy Sącz, Tarnów – to miasta, w których już w kwietniu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice w sieci Kaufland.

WYBRANE LOKALIZACJE:

  • Kraków – 14 i 15 kwietnia, parking Kaufland przy ulicy Norymberskiej 1
  • Kraków – 29 i 30 kwietnia, parking Kaufland przy ulicy Osiedle Kombatantów 16a
  • Kraków – 28, 29 i 30 kwietnia, parking Kaufland przy ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej 14
  • Nowy Sącz – 16 kwietnia, parking Kaufland przy ulicy Bulwar Narwiku 22
  • Tarnów – 19 kwietnia, parking Kaufland przy ulicy Lwowskiej 63

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 666 24 44 (LUX MED) lub 58 767 34 44 (Geneva Trust). Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie: Zaangażowanie społeczne | Kaufland.

Profilaktyka mimo epidemii

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W ubiegłym roku ponad 44 tysiące Polek skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych zorganizowanych przez Kaufland i partnerów strategicznych: LUX MED oraz Geneva Trust. W tym roku sieć handlowa ponownie zachęca do odwiedzenia mammobusów, które pojawiają się na wybranych parkingach sklepów Kaufland. Tylko w marcu mobilne punkty do badań zaparkowały w blisko 90 lokalizacjach w kraju, a w kwietniu pojawią się w kolejnych 80 punktach.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close