Psychologia

Dramatyczna sytuacja pacjentów psychiatrycznych i ich bliskich w Ukrainie

W ogromie wojennego nieszczęścia są grupy szczególnie wrażliwe i bezbronne – to m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi. O ich dramatycznej sytuacji w Ukrainie, ich bliskich i personelu medycznego, a także o możliwościach pomocy mówili podczas konferencji zorganizowanej przez Serwis Zdrowie psychiatra ze Lwowa dr Jurij Zakał, szefowa ukraińskiego NGO Lidia Martynowa z Kijowa oraz polscy psychiatrzy: prof. Jerzy Samochowiec i dr Marek Balicki. Obejrzyj.

W konferencji był planowany udział także dr. Semena Gluzmana, znanego psychiatry i obrońcy praw człowieka, który za sprzeciw wobec tzw. psychiatrii politycznej spędził kilka lat w radzieckim łagrze. Niestety, w miejscu w Kijowie, skąd chciał się połączyć, odcięto prąd.

W konferencji wzięli udział:

  • dr Jurij Zakał – wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kulparkowie, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa,
  • Lidia Martynowa, przewodnicząca ukraińskiej organizacji pacjentów i ich rodzin „Psychoability”,
  • prof. Jerzy Samochowiec – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny,
  • dr Marek Balicki – współinicjator pierwszej polskiej ustawy chroniącej prawa pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, współprzewodniczący komisji zajmującej się zdrowiem psychicznym przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

PAP Serwis Zdrowie

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close