Koronawirus na Świecie

Hiszpania: Trybunał Obrachunkowy skontroluje działania rządu w związku z koronawirusem

Trybunał Obrachunkowy w Madrycie, odpowiednik polskiej NIK, rozpocznie w styczniu kontrolę działań rządu Hiszpanii, podejmowanych w związku z pandemią koronawirusa. Kontrola obejmie między innymi domy spokojnej starości, w których, podczas pierwszej fali pandemii zmarło wiele osób.

Z dokumentu, do którego dotarła w środę hiszpańska rozgłośnia Cadena Ser, wynika, że przedmiotem kontroli będzie 10 obszarów związanych z zarządzaniem epidemią koronawirusa, która doprowadziła już w Hiszpanii do 1,98 mln infekcji oraz 51,4 tys. zgonów.

Jednym z kluczowych zagadnień będzie kwestia zarządzania domami spokojnej starości, w której odnotowano liczne przypadki zachorowań na Covid-19 oraz zgonów. Szczególnie wiele zaniedbań, co potwierdziło ministerstwo obrony pomagające w dezynfekcji tych ośrodków, stwierdzono podczas pierwszej fali epidemii.

Zatwierdzony pod koniec grudnia 2020 roku przez Trybunał Obrachunkowy plan kontroli zarządzania kryzysem, związanym z pandemią, przewiduje łącznie 110 interwencji tej instytucji wobec administracji rządowej. Podzielono je na 10 kategorii.

Wśród zaplanowanych do kontroli zagadnień są m.in. kwestie związane z niedoborami sprzętu medycznego i ochronnego w szpitalach, przetargi dotyczące zamawiania tego asortymentu, realizacja pomocy państwowej firmom oraz osobom zwolnionym z pracy, a także wykonanie planu ratowania sektora turystycznego.

Trybunał sprawdzi też, w jaki sposób w 2020 roku wydawane były środki finansowe na prowadzone przez madrycki ośrodek badawczy im. Karola III projekty naukowe związane z walką z koronawirusem.

W zaplanowanej do grudnia 2021 roku kontroli Trybunał Obrachunkowy sprawdzi również stan wdrażania w hiszpańskiej administracji publicznej programu przechodzenia pracowników na system pracy zdalnej. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close