Hiszpańskie władze regionalne: około 60 ognisk infekcji koronawirusem
W Hiszpanii przybywa nowych ognisk zakażeń koronawirusem, obecnie jest ich około 60 – wynika z danych służb sanitarnych regionów. W poniedziałek jedynie w dwóch z 17 wspólnot autonomicznych – w Asturii i La Rioja – nie stwierdzono masowych infekcji SARS-CoV-2.
Powołujący się na źródła w służbach regionów dziennik „El Mundo” przypomina, że od piątku ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podaje informacji o rozwoju epidemii, a bilansu dobowego można spodziewać się dopiero w poniedziałek późnym popołudniem.
Regionalne służby zdrowia wskazują, że w większości przypadków ogniska SARS-CoV-2 dotyczą zakładów produkcji spożywczej oraz gospodarstw rolnych.
Do piątku w części wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, obowiązywać będzie przymusowa izolacja dla mieszkańców comarki (odpowiednika polskiego powiatu) A Marina. Obostrzenia ogłoszone tam w niedzielę mają związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Do poniedziałku w tej comarce, zamieszkanej przez ok. 70 tys. osób, potwierdzono 106 infekcji.
Od soboty przymusowa izolacja obowiązuje też w comarce Segria w Katalonii. Powodem ogłoszenia 15-dniowych restrykcji w tym liczącym ok. 210 tys. mieszkańców regionie były liczne przypadki infekcji koronawirusem.
A Marina i Segria to pierwsze obszary Hiszpanii, w których po zakończeniu 21 czerwca stanu zagrożenia epidemicznego przywrócono surowe restrykcje dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej.
Tymczasem na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu – mimo że jedno z lokalnych ognisk koronawirusa jest aktywne – w poniedziałek rano zlikwidowano tam kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu placówek handlowych, gastronomicznych oraz ośrodków kultury i rozrywki.
Wraz z wejściem w życie w stołecznej aglomeracji tzw. przepisów o nowej normalności placówki te mogą od poniedziałku powiększyć obszar udostępniany klientom z 60 do 75 proc. Dyskoteki, w których utrzymano zakaz tańca, mogą udostępniać nie więcej niż 40 proc. powierzchni.
Marcin Zatyka (PAP)