Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Korea Płd.: rekordowy bilans Covid-19, po raz pierwszy ponad 20 tys. zakażeń w ciągu doby

Władze Korei Płd. po raz pierwszy od początku pandemii zgłosiły w środę ponad 20 tys. zakażeń koronawirusem. Omikron szerzy się szybciej niż przewidywano, ale liczba osób w ciężkim stanie i zgonów na Covid-19 maleje – podkreślił premier Korei Płd. Kim Bu Kium.

W Korei Płd. było w środę 278 chorych na Covid-19 w stanie krytycznym, o sześcioro więcej niż poprzedniego dnia. Liczba ta wciąż jest jednak dużo niższa niż w połowie grudnia, gdy w kraju szerzył się wariant Delta, a w szpitalach leżało blisko 1000 osób w krytycznym stanie.

Koreańska Agencja Kontroli Chorób zgłosiła w środę 20 270 nowych infekcji, a łączny ich bilans przekroczył 884 tys. W ciągu ostatniej doby zmarło 15 kolejnych zakażonych osób. Ogólny bilans zgonów wzrósł do 6787, a odsetek przypadków śmiertelnych wynosi 0,77 proc. – podała agencja Yonhap.

Dominującym wariantem koronawirusa wykrywanym w Korei Płd. jest Omikron, który odpowiada za 80 proc. diagnozowanych obecnie infekcji. Władze wprowadziły usprawnienia w procedurach testowania, by poradzić sobie z rekordowymi przyrostami zakażeń.

Eksperci obawiają się, że liczby infekcji mogą znacznie wzrosnąć w związku z trwającymi obchodami Księżycowego Nowego Roku, w czasie których Koreańczycy tradycyjnie spotykają się z krewnymi. Służby medyczne nie wykluczają, że pod koniec miesiąca Omikron może wywindować bilanse powyżej 100 tys. przypadków dziennie.

Andrzej Borowiak (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close