Aktualności

Marszałek Sejmu przedstawiła klubom kilka możliwości organizacji posiedzenia Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła klubom parlamentarnym kilka wariantów organizacji posiedzenia Sejmu, we wtorek kluby mają dać odpowiedź, co do preferowanych rozwiązań – poinformował w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Ze wstępnego harmonogramu, do którego dotarła PAP w piątek Sejm ma rozpatrywać rządowy projekt pakietu antykryzysowego.

Fogiel zaznaczył w rozmowie z portalem Wirtualna Polska, że w trakcie posiedzenia Sejmu powinno się wszystkim uczestnikom zapewnić bezpieczeństwo w związku z panującą epidemią.

“Pani marszałek Elżbieta Witek przedstawiła wszystkim klubom parlamentarnym proponowane rozwiązania, kilka różnych możliwości i czekamy” – powiedział Fogiel.

Dodał, że “o ile pamięć go nie myli” we wtorek “mają dać kluby parlamentarne odpowiedź, co do swoich preferowanych rozwiązań, tak, żeby można było zagłosować, żeby posiedzenie formalnie się odbyło, żeby nikt nie mógł zakwestionować legalności tego posiedzenia Sejmu, a równocześnie, żeby nie narażać uczestników, pracowników Sejmu, nie przekroczyć tego zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, żeby zachować wszystkie wytyczne”.

Fogiel podkreślił, że jeśli poseł jest objęty kwarantanną i będzie nią objęty w dniu posiedzeniu Sejmu, wówczas nie będzie mógł wziąć w nim udziału.

Projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w projekcie mają znaleźć się jednak rozwiązania, zgodnie z którymi zwolnieni z płacenia przez 3 miesiące składek na ZUS będą samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Składek tych nie będzie trzeba zwrócić w przyszłości. Ponadto w pakiecie ma znaleźć się gwarancja, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy.

Tzw. “tarcza antykryzysowa” opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania z “tarczy antykryzysowej” zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Agnieszka Ziemska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button