Koronawirus w PolscePolska

Müller o planowanych ograniczeniach: daleko idące decyzje, które muszą być podjęte

W związku z dużą liczbą chorych na Covid19 oraz dużą liczbą zgonów we wtorek lub w środę zostaną ogłoszone decyzje dotyczące ograniczenia mobilności społecznej oraz zmiany limitów, choć osoby zaszczepione będą zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Przeczytaj: Ministerstwo przedstawiło zmiany w obostrzeniach

Müller pytany we wtorek w TVP o planowane restrykcje w związku z dużą liczbą zachorowań i zgonów na Covid-19, podkreślił, że informacje, które docierają “są bardzo niepokojące”. “Z jednej strony bardzo duża liczba zachorowań, a z drugiej strony duża liczba osób, które umierają, głównie osób niezaszczepionych, więc decyzje najprawdopodobniej zostaną ogłoszone, jeśli nie dzisiaj to jutro” – zapowiedział rzecznik rządu.

“Szczegółów bym nie chciał przekazywać, ale to będą decyzje, które będą się wiązać z ograniczeniami – zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną po to, aby rozwój choroby ograniczyć” – dodał Müller. Zastrzegł, że osoby zaszczepione będą “zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń”.

Pytany, czy będzie lockdown odparł: “Rozumiany w taki sposób jak w zeszłym roku na szczęście nie, ale to są daleko idące decyzje, które muszą być podjęte”.

Müller był też pytany, dlaczego rząd nie chce wprowadzić obowiązkowych szczepień i nie chce poprzeć projektu Lewicy w tej sprawie. “Obowiązkowe szczepienia jeszcze nie obowiązują w żadnym kraju europejskim. Jest zapowiedź takich decyzji w Austrii i to od lutego, więc to nie jest łatwa decyzja. Takiego powszechnego obowiązku szczepień faktycznie nie planujemy, ale szukamy takich możliwości, które by mobilizowały do szczepień” – zaznaczył rzecznik rządu.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 13 250 kolejnych osób. Zmarło 25 chorych z COVID-19. Od początku pandemii ponad 3,6 mln osób zakaziło się koronawirusem, zanotowano 85,7 tys. przypadków śmiertelnych. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close