Koronawirus w PolscePolska

Niedzielski: mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie finalizowana tzw. ustawa Hoca

Ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia dla tzw. ustawy Hoca i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt będzie finalizowany – powiedział w piątek szef MZ Adam Niedzielski.

Na briefingu premiera i ministra zdrowia padło pytanie o to, na którym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana tzw. ustawa Hoca i czy w tej ustawie będzie zapis o obowiązku weryfikacji szczepień. Pytano także o kwestię obowiązkowych szczepień medyków do połowy lutego.

Niedzielski powiedział, że rozmawiał m.in. z szefem rządu o kwestii regulacji o przyśpieszeniu obowiązkowego szczepienia medyków. Zaznaczył, że “ze strony środowiska padały takie głosy”, że jego przedstawiciele potrzebują jeszcze czasu nie tylko na samo przeprowadzenie szczepienia.

“Bo mówimy tu o przyjęciu dwóch dawek, bo to jest definiowane jako pełne szczepienie, ale też przygotowaniu pod względem prawnym, jakie będą konsekwencje ze strony pracodawców dla osób, które się nie zaszczepią” – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że to może wymagać przemyślenia modelu organizacyjnego albo polityki kadrowej wobec tych, którzy się nie zaszczepią.

“Jeśli chodzi o ustawę, to tutaj rzeczywiście zarówno ze strony pana premiera, jak i prezesa Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia tego rozwiązania i mam nadzieję, że na tym posiedzeniu będzie ten projekt finalizowany” – oświadczył minister zdrowia.

Najbliższe, dwudniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na przyszły tydzień, 26 i 27 stycznia.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają “umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.

W piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapewnił w TVP, że za projektem ustawy Hoca zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że w tej sprawie nie będzie dyscypliny partyjnej.(PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close