Koronawirus w PolscePolska

Niedzielski: pomieszczenia wyodrębnione na potrzeby szczepień spełniają warunki związane z testowaniem w aptekach

Rozwiązanie, które przygotowaliśmy nie zaskakuje środowiska farmaceutycznego. Zaznaczył, że pomieszczenia wyodrębnione na potrzeby szczepień w aptekach spełniają warunki związane z testowaniem – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia pytany był o przygotowanie aptek do możliwości powszechnego testowania w kierunku SARS-CoV-2.

Zwrócił uwagę, że podobne rozwiązania funkcjonują od kilku miesięcy w innych krajach w tym np. w Wielkiej Brytanii. “Decydując się o powszechności testowania w związku z ogromną liczbą dziennych zakażeń wariantem omikron, powielamy schematy, które dobrze funkcjonują, są sprawdzone” – powiedział szef resortu zdrowia.

Przyznał, że być może będzie jakiś okres przejściowy w czasie, którego farmaceuci będą musieli zorganizować odpowiednie pomieszczenia. Zaznaczył, że te “pomieszczenia, które zostały wyodrębnione na potrzeby szczepień z naszego punktu widzenia spełniają potrzeby związane z testowaniem”.

Powiedział, że “można zorganizować testowanie w określonych godzinach w aptekach tak, żeby nie było mieszania ruchu. Są apteki, które mogą mieć oddzielne wejścia. To jest za każdym razem kwestia organizacji” – ocenił minister Niedzielski.

Zgodnie z danymi MZ z piątku w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 135,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. W tym antygenowych było – 44 922. Przebadano 29 075 044 próbek pobranych od 28 473 025 osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 6 633 625 badań. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close