Nauka i badania

Polskie badanie: w immunologicznym leczeniu zaawansowanego czerniaka ważny może być poziom wit. D

Według naukowców z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy immunologicznym leczeniu zaawansowanego raka skóry – czerniaka, ważne może być utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma „Cancer”.

Witamina D oddziałuje na organizm na różne sposoby, m.in. właśnie reguluje układ odpornościowy – wyjaśniają badacze

Poznański zespół przeanalizował krew 200 pacjentów leczonych tzw. inhibitorami punktów kontrolnych. Poziom witaminy D był mierzony przed terapią oraz co 12 tygodni, w czasie jej trwania.

W grupie z normalnym poziomem witaminy D, na terapię pozytywnie odpowiedziało 56 proc. chorych, a spośród pacjentów z niskim poziomem – 36 proc.

W pierwszej grupie rozwój choroby udało się wstrzymać średnio na ponad 11 miesięcy, a w drugiej na znacznie krócej – na niecałe 6 miesięcy.

„Oczywiście witamina D sama w sobie nie jest lekiem przeciwnowotworowym, ale jej prawidłowe stężenie w osoczu jest potrzebne do właściwego działania systemu immunologicznego, w tym do odpowiedzi na leki przeciwnowotworowe, takie jak immunologiczne inhibitory punktów kontrolnych” – mówi główny autor pracy, dr Łukasz Galus.

„Według naszej opinii, po odpowiednim potwierdzeniu tych wyników z pomocą randomizowanych badań, ocena poziomu witaminy D i jej suplementacja powinny być brane pod uwagę przy leczeniu czerniaka” – dodaje.

Więcej informacji tutaj.

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce, Marek Matacz

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close