System ochrony zdrowia

Prawie 1,6 mln zł dla szpitala w Brzesku

Prawie 1,6 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa trafi do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Dzięki tym środkom Szpital będzie mógł zmodernizować Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał ze starostą brzeskim Andrzejem Potępą oraz wicestarostą brzeskim Maciejem Podobińskim umowę na dofinansowanie zakupu aparatury medycznej oraz dostosowanie pomieszczeń Oddziału do aktualnych wymogów i przepisów prawa. W wydarzeniu uczestniczyły poseł Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor Szpitala Alicja Syty.

Najważniejszy jest człowiek

– Ja, kiedy byłam dyrektorem tego Szpitala, mogłam pomarzyć o środkach, które teraz spływają z budżetu państwa. Obecny rząd ma świadomość, jak trudna jest sytuacja w ochronie zdrowia i żeby poprawić jej potencjał, przekazuje środki na modernizacje, zakup sprzętu, remonty, różnego rodzaju inwestycje. Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie szybko zrealizowana – mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

– Kardiomonitory, walizka resuscytacyjna, stół zabiegowy z regulacją wysokości, defibrylator, łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie itp. To zaledwie część całej aparatury medycznej, której zakup przez Szpital w Brzesku będzie możliwy dzięki środkom przyznanym na mój wniosek przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości skutecznie realizuje politykę, w której najważniejszy jest człowiek. Regularnie doposażamy i modernizujemy szpitale. Inwestujemy w bezpieczeństwo i wspieramy mieszkańców. Dzięki działaniom rządu Małopolska stale się rozwija. SP ZOZ w Brzesku jest tego przykładem. Jednostka po raz kolejny otrzymała rządowe środki, które posłużą całej lokalnej społeczności. Tym razem pomogą one zmodernizować szczególnie wrażliwy, by nie rzecz – strategiczny – Oddział, opiekujący się m.in. pacjentami onkologicznymi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rządowe dofinansowanie stanowi blisko 80% kosztów całkowitych inwestycji.

Nowa karetka

– Pan Premier Mateusz Morawiecki już wcześniej dostrzegł potrzeby Szpitala w Brzesku i szybko na nie odpowiedział. W ubiegłym roku przyznał bowiem powiatowi brzeskiemu środki w wysokości 480 tys. zł, które zostały przeznaczone na zakup nowego ambulansu – dodaje wojewoda Kmita.

Środki z rezerwy ogólnej również stanowiły 80% całkowitego kosztu zakupu.

– Nowoczesna karetka została przekazana szpitalowi w grudniu ubiegłego roku. To zakup ważny i potrzebny dla mieszkańców całego powiatu brzeskiego – przyznaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Trudny czas pandemii

– W szczytowym momencie, między 29 marca a 18 kwietnia 2021 roku, Szpital w Brzesku zabezpieczał 101 łóżek, w tym 80 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, oraz 15 łóżek respiratorowych. Przez cały okres pandemii realizował powierzone mu zadania z największą troską o dobro pacjentów. Dlatego też zdecydowałem o przekazaniu placówce z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 już ok. 1,2 mln zł – przypomina wojewoda Kmita.

SP ZOZ w Brzesku otrzymał środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz modernizację instalacji gazów medycznych wraz z rozbudową o panele nadłóżkowe na oddziałach szpitalnych.

– Szpital to przede wszystkim ludzie. Cały personel codziennie dba o proces leczenia i rekonwalescencji pacjentów, wykazując fachowość i empatię. Dziękuję Państwu, że dajecie Małopolanom tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close