Koronawirus na ŚwiecieOkulistyka

Badanie: szczepionka Pfizer/BioNTech związana z rzadką chorobą oka

Według izraelskiego badania wystąpienie rzadkiej choroby oka, zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, może być związane ze szczepionką Pfizer/BioNTech – pisze “Jerusalem Post”. Chociaż zapalenie stwierdzono u 21 osób lekarze nie uznają tego za przeciwskazanie do szczepienia.

Prowadząca badanie prof. Zohar Chabot-Wilner z Centrum Medycznego Suraski w Tel Awiwie poinformowała, że zapalenie błony naczyniowej oka rozwinęło się w przypadku 23 oczu u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. Pojawiło się ono w ciągu dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszego zastrzyku lub w ciągu miesiąca po drugim.

“Ten przedział czasowy jest zgodny z innymi doniesieniami o zapaleniu błony naczyniowej oka po różnych szczepionkach” – dodała.

Ośmiu pacjentów miało wcześniej zapalenie błony naczyniowej oka, ale między rokiem a 15 laty wcześniej.

Większość przypadków była łagodna, a tylko trzy były ciężkie – wszystkie zaś można było leczyć miejscowymi kortykosteroidami i kroplami do oczu. Tylko w jednym przypadku nastąpiło pogorszenie po otrzymaniu drugiej dawki, ale po odpowiednim leczeniu choroba ustąpiła również u tej osoby.

Badanie przeprowadzone pod koniec okresu kontrolnego wykazało, że we wszystkich oczach poprawiła się ostrość wzroku, a choroba całkowicie ustąpiła.

“Konkluzja jest taka, że polecam szczepienie osobom z zapaleniem błony naczyniowej oka lub bez” – podkreśliła okulistka cytowana przez portal kanału 20. telewizji izraelskiej.

Zaznaczyła jednak, że jeśli u kogokolwiek pojawi się zapalenie błony naczyniowej oka po przyjęciu szczepionki, osoba ta powinna być odpowiednio leczona, a jeśli problem pojawi się po pierwszej dawce, nadal powinna otrzymać drugą.

Wyniki badania zostały przyjęte do publikacji przez czasopismo okulistyczne “Retina”.

Joanna Baczała (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close