Koronawirus na Świecie

Francja: początek masowych szczepień osób powyżej 75 roku życia

We Francji osoby, które ukończyły 75 lat i osoby z chorobami „wysokiego ryzyka” mogą od poniedziałku zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Punkty szczepień są już jednak zapełnione, a wolne terminy w wielu regionach dostępne są dopiero od połowy marca.

Od poniedziałku szczepienia są dostępne dla ponad sześciu milionów francuskich seniorów. Dotychczas były one zarezerwowane jedynie dla ściśle określonych grup, między innymi dla mieszkańców domów opieki i ich opiekunów.

Na szczepienia można się zapisywać telefonicznie lub przez Internet. Będą one przeprowadzane w 833 placówkach medycznych. W wielu regionach wolne terminy na szczepienia dostępne są dopiero w połowie marca.

„Nie ma wystarczającej liczby szczepionek dla wszystkich” – uważa prezes związku lekarzy internistów MG France Jacques Battistoni, który krytykuje rząd za powolną kampanię szczepień.

Według sondażu Ifop opublikowanego w niedzielę przez dziennik „Le Parisien”, 54 proc. Francuzów zadeklarowało chęć przyjęcia szczepionki, to o 15 pkt. proc. więcej niż w grudniu.

We Francji trwa debata nad ewentualnym wprowadzeniem paszportów dla zaszczepionych oraz nad szczepieniami dzieci i sytuacją sanitarną w szkołach.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close