Koronawirus w PolscePolska

Kraska: w ciągu doby w szpitalach przybyło 29 osób z COVID-19

Na dzień dzisiejszy 704 osoby z COVID-19 wymagają hospitalizacji. W ciągu doby w szpitalach przybyło 29 pacjentów – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jeśli porównamy liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ten poniedziałek z poniedziałkiem w poprzednim tygodniu, okaże się, iż nastąpił wzrost o 47 proc.

“Ten trend wzrostowy w dalszym ciągu jest bardzo duży (…). Bardzo jest to niepokojące, ponieważ jeszcze kilka tygodni temu te procentowe wzrosty były na poziomie 17-19 procent, jeżeli patrzymy tydzień do tygodnia. W tej chwili to już jest praktycznie około 50 procent” – ocenił.

Dodał, że wzrosty nowych zakażonych przekładają się na liczbę hospitalizacji. “Na dzień dzisiejszy to już 704 osoby, które wymagają pobytu w szpitalach, wymagają pomocy lekarskiej. W ciągu doby tych pacjentów przybyło 29” – mówił. Podkreślił, że coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia na oddziały intensywnej terapii i pod respirator. “Na dzień dzisiejszy takich osób jest 80” – poinformował.

Kraska zaznaczył, że osoby trafiające do szpitali to w większości osoby niezaszczepione.

Wyjaśnił, że według prognoz Ministerstwa Zdrowia pod koniec września przewidywana liczba zajętych łóżek to ok. 1300, natomiast liczba zajętych respiratorów – 170. “Widzimy, że będzie to podwojenie na koniec września” – stwierdził.

Zaznaczył, że prognozy długoterminowe, uwzględniające powrót Polaków z wakacji i dzieci do szkół będą znane w połowie września.

Według Kraski dane z USA pokazują, że wariant Delta koronawirusa jest niebezpieczny także dla dzieci. “Stany Zjednoczone podały, że spowodował kilkanaście zgonów młodych osób zakażonych koronawirusem. To także jest niepokojące” – ocenił.

Dlatego – zdaniem Kraski – akcja szczepienia dla młodzieży powyżej 12 roku życia w szkołach “jest bardzo ważna”. “Apeluje także do rodziców, którzy nie są zaszczepieni a decydują się na zaszczepienie dziecka, że można wykonać w szkole rodzinne szczepienie” – zastrzegł.

Zapowiedział, że w poniedziałek będą znane dokładne dane, ilu rodziców zdecydowało się na zaszczepienie dzieci w szkołach. Przypomniał, że deklaracje chęci takiego szczepienia były zbierane do piątku. “Myślę, że ta akcja we wrześniu powinna ruszyć” – ocenił.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close